Netflix, MENA bölgesindeki ilk senarist labı için harekete geçti

Netflix, MENA bölgesindeki ilk senarist labı için harekete geçti
Netflix, MENA (Orta Doğu ve Kuzey Afrika) bölgesindeki ilk senarist labı için harekete geçti.

Kuveyt merkezli yapım şirketi NCIG (National Creative Industries Group) ile iş birliğine giden Netflix, Kuveyt ve Suudi Arabistan'dan yazarların yer alacağı bir senarist odası kuracak. "NCIG TV Writers’ Lab 6×6" adlı girişimde ana hedef  ise 6 yeni projeyi sunuma hazır bir hale getirebilmek.

Başvurular 1 Kasım itibarıyla başladı ve 1 Aralık'ta sona erecek, yapılacak eleme sürecinin ardından altı kişi seçilecek. 5 Şubat'ta başlayacak ve altı hafta sürecek workshopta katılımcılar önde gelen yazarlardan, showrunnerlardan ve senaryo danışmanlarından ders ve danışmanlık alacaklar. Program sonunda ortaya çıkacak son taslaklar ilk olarak Netflix'e sunulacak. Eğer Netflix senaryoyu beğenirse yaratıcılarıyla geliştirme ya da prodüksiyon bazlı ayrı bir anlaşma imzalayacak. Senaryoyla yola devam etmeme kararı aldığı takdirde ise senarist/yaratıcı taslağını istediği yere sunma hakkına sahip olacak.

Katılımcıların başvuruda kullanacakları hikayenin haklarının tamamen kendisine ait olması bekleniyor. Deneyimin bulunması tavsiye edilse de şart olarak sunulmuş değil. Ayrıca Kuveyt veya Suudi Arabistan doğumlu olması şartı bulunmasa da hali hazırda bu iki ülkeden birisinde yaşıyor olma şartı da aranıyor. Programı Kuveyt'in Gençlik İlişkileri Bakanlığı'nda müsteşar olarak da görev almış olan, NCIG'in CEO'su Sheikha Al-Zain Al-Sabah (Amreeka, Journey to Mecca) yönetecek.

Londra merkezli Digital TV Research'in araştırmasına göre MENA bölgesinde lider dijital platform olan Netflix'in 3.4 milyon üyesi bulunuyor ve gelecek beş yıl içinde bu sayıyı 5.4 milyona çıkartmayı hedefliyor. Bölgedeki çalışmalarını hızla devam ettiren Netflix daha önce Arapça dilinde JinnAlRawabi School for Girls, Whispers, Dollar, Paranormal gibi yapımlara onay vermişti.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER