Amazon, MGM'i satın aldı

Amazon, MGM'i satın aldı
Medya dünyası büyük bir satın almaya daha şahit oluyor. Amazon, sinemanın köklü stüdyolarından MGM'i satın aldığını duyurdu. Satın almanın değeri 8.45 milyar $.

1924'te kurulan stüdyonun bünyesinde 4000 yapım ve 17,000 saat TV içeriği bulunuyor. Yaklaşık yüz yıldır sektörde olan MGM, şimdiye kadar 180'den fazla Oscar ödülü ve 100'den fazla Emmy ödülü kazandı. Şirketin geniş kütüphanesinde bulunan içeriklerin arasında 12 Angry Men, Basic Instinct, Ben-Hur, Creed, James Bond, Legally Blonde, Gone With the Wind, Moonstruck, Poltergeist, Raging Bull, Robocop, Rocky, Silence of the Lambs, Stargate, Thelma & Louise, Tomb Raider, The Magnificent SevenThe Pink Panther, The Thomas Crown Affair, The Wizard of Oz, West Side Story, Fargo, The Handmaid’s Tale ve Vikings gibi pek çok önemli yapım yer alıyor.

Amazon, yapılan anlaşmayla ABD'deki kablolu kanallardan Epix'in ve ona bağlı dijital platform Epix Now'ın da sahibi oldu. MGM'in vizyon için hazırlanan ama ertelenen yeni filmlerinin arasında yeni James Bond filmi No Time to Die, House of Gucci ve The Addams Family 2 de mevcut. Dolayısıyla bu filmlerin vizyona gelip gelmeyeceği ya da direkt olarak Amazon'da yayınlanıp yayınlanmayacağı merak konusu oldu. Amazon-MGM anlaşması Rekabet Kurulu'nun da onay vermesinin ardından resmen tamamlanmış olacak.

Mart 2018'de Gary Barber'in beklenmedik şekilde kovulmasından beri CEO olmaksızın yoluna devam MGM, yönetim kurulu tarafından idare ediliyordu. Aynı zamanda uzun süredir satılacağı ve pek çok alıcıyla görüşüldüğü de konuşuluyordu.


 

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER