14 saatlik ‘Women Make Film’ Kundura Sinema’da devam ediyor!

14 saatlik ‘Women Make Film’ Kundura Sinema’da devam ediyor!
Kundura Sinema’nın yeni çevrimiçi izleme platformu Kundurama gösterimleri, Mark Cousins’ın 14 saatlik ilhâm verici belgeseli “Women Make Film: A New Road Movie Through Cinema” ile devam ediyor. Dünya prömiyerini Venedik Film Festivali’nde yapan ve 2020 Avrupa Film Ödülleri’nde Yenilikçi Anlatım Ödülü alan belgesel, 200’e yakın kadın yönetmenden binlerce sahneyi bir araya getiriyor ve film çekmenin 40 altın kuralını Tilda Swinton, Jane Fonda, Adjoa Andoh, Sharmila Tagore, Kerry Fox, Thandie Newton ve Debra Winger’ın rehberliğinde anlatıyor. Dünyanın dört bir yanından kadın yönetmenin ders verdiği bir sinema okuluna dönüşen film; sinema tarihinin ilk kurmaca filmini çekmiş Alice Guy-Blaché’tan ilk animasyon filmin yaratıcısı Lotte Reiniger’e, Yeni Dalga’nın öncülerinden Agnès Varda’dan 82 yıllık Oscar tarihinde En İyi Yönetmen Ödülü’nü alan ilk kadın olan Kathryn Bigelow’a, yüzlerce kadın sinemacının görmezden gelinmiş veya yok sayılmış devrimci yapıtlarını keşfetmek için de etkileyici bir arşiv sunuyor. Film okuyan, yazan, çeken ve izleyen herkese cinsiyetçilikten uzak, çevrimiçi bir okulun kapılarını aralayan bu eşsiz çalışma, 15 Mart-12 Nisan tarihleri arasında Kundurama’da Türkçe altyazı seçeneğiyle ücretsiz izlenebilecek.
 
Kundura Sinema’nın yeni çevrimiçi izleme platformu Kundurama gösterimleri, Mark Cousins’ın 2020 Avrupa Film Ödülleri’nde Yenilikçi Anlatım Ödülü
alan 14 saatlik belgeseli “Women Make Film: A New Road Movie Through Cinema” ile devam ediyor. Dünyanın dört bir yanından ve farklı kültürlerden kadın yönetmenlerin ders verdiği bir sinema okulunun kapılarını aralayan film, 15 Mart-12 Nisan tarihleri arasında Kundurama’da Türkçe altyazı seçeneğiyle yayında olacak ve sınırlı kontenjanla ücretsiz izlenebilecek.
 
15 saat süren benzersiz arşiv çalışması “The Story of Film An Odyssey / Sinemanın Hikâyesi” (2011) ve sinema tarihinin çocuk kahramanlarını anlatan “A Story Of Children And Film / Sinema Ve Çocukların Hikâyesi” (2013) filmleriyle tanıdığımız İngiliz yönetmen ve sinema eleştirmeni Mark Cousins’ın dünya galasını 2018’de Venedik Film Festivali’nde yapan belgeseli “Women Make Film: A New Road Movie Through Cinema”, film çekmenin inceliklerini ve altın kurallarını 40 farklı başlıkta ve 183 kadın yönetmenden seçtiği binlerce sahneyle anlatıyor. Başarılı bir karakter nasıl yaratılır?dan Etkileyici bir açılış sahnesi nasıl çekilire, film yapımına dair birçok temel soruya, kadınların çektiği filmler ile yanıt veren film; beden, cinsellik, aşk, din, politika, ölüm, var oluş gibi kavramları işlerken kadın bakışının neyi etkilediğini ve değiştirdiğini de sorguluyor.
 
Kadınların sinemasını keşfedin
Filmin ortak yapımcılarından da olan Tilda Swinton’ın yanı sıra Jane Fonda, Adjoa Andoh, Sharmila Tagore, Kerry Fox, Thandie Newton ve Debra Winger gibi oyuncuların anlatıcılığında yola çıkan “Women Make Film: A New Road Movie Through Cinema”, sinemadaki harika anlardan pek çoğunu yaratmış ama sırf cinsiyetleri nedeniyle görmezden gelinmiş kadın sinemacılara hayranlığını da sıklıkla vurguluyor.
 
“Women Make Film: A New Road Movie Through Cinema”, 1896’da sinema tarihinin ilk kurmaca filmi olan “La Fée aux Choux”ü çekmiş Alice Guy-Blaché’tan başlayarak Germaine Dulac, Dorothy Arzner, Maya Deren, Kira Muratova, Lotte Reiniger, Larisa Shepitko, Füruğ Ferruhzâd, Agnès Varda, Kinuyo Tanaka, Chantal Akerman, Věra Chytilová, Jane Campion, Claire Denis, Kelly Reichardt, Maren Ade, Helma Sanders-Brahms, Liv Ullmann, Lucrecia Martel, Catherine Breillat, Sally Potter, Kathryn Bigelow, Samira Makhmalbaf, Athina Rachel Tsangari, Lucile Hadžihalilović, Ava DuVernay, Sofia Coppola, Jessica Hausner, Ursula Meier, Lynne Ramsay, Andrea Arnold, Deniz Gamze Ergüven, Céline Sciamma gibi yüzlerce yaratıcı kadının devrimci ve yenilikçi sinemasını keşfetmemiz için de etkileyici bir arşiv sunuyor.
 
Kundurama’da sessiz filmler
Kundura Sinema’nın 8 Mart’ta açılan çevrimiçi izleme platformu Kundurama’da iki farklı program daha gösterimlerine devam ediyor. Sessiz sinemanın isimsiz kadın komedyenlerine selam gönderen “Sinema’nın İlk Edepsiz Kadınları” sohbet ve gösterim programında, 7 kısa ve sessiz film müzisyen Gonca Feride Varol’un özgün müzikleri eşliğinde gösteriliyor. Alman sessiz sinemasının en üretken yönetmenlerinden Gerhard Lamprecht’in anısına hazırlanan “Sessiz Drama: Gerhard Lamprecht’in Sahiciliği” programında ise, “Die Verrufenen / Berlin’in Kenar Mahalleleri” (1925), “Die Unehelichen / Gayrimeşru Çocuklar” (1926), “Menschen untereinander / Aramızdaki İnsanlar” (1926) ve “Unter der Laterne / Fenerin Altında” (1928) adlı filmler ücretsiz izlenebiliyor. Küresel pandemi koşullarında gösterimlerini çevrimiçi sürdüren Kundura Sinema’nın film seçkileri her ay yeni filmler ve temalarla güncellenerek Kundurama’da devam edecek.
 
Ayrıntılı bilgi için:kundurama.beykozkundura.com
 
Tarih: 15 Mart-12 Nisan 2021
Ücretsiz
 
WOMEN MAKE FILM: A NEW ROAD MOVIE THROUGH CINEMA
İngiltere / 2018 / Renkli / 831’
İngilizce; Türkçe altyazılı
 
Yönetmen: Mark Cousins
Anlatıcılar: Tilda Swinton, Jane Fonda, Adjoa Andoh, Sharmila Tagore, Kerry Fox, Thandie Newton, Debra Winger
 
Yaklaşık 15 saatlik bir seyir vadeden Women Make Film belgeseli, beş ayrı bölümde gösterilecek. Bunlar bir bütün olarak değerlendirilebileceği gibi her biri ayrı birer belgesel olarak da nitelendirilebilir. Dolayısıyla dilerseniz bölümlerin hepsini izleyerek kadınların sinemasına dair uzun bir yolculuğa çıkabilir, dilerseniz de ilgilendiğiniz alanlara yönelik başlıklar seçerek izleyebilirsiniz.
 
Belgeselin ilk bölümü kadın sinemacıların kendi dillerini nasıl oluşturduklarına, karakter tanıtımı ve diyalog kullanımlarına, ‘kare tercihleri’ne odaklanıyor. İkinci bölümde ise sahne kullanımı, bütçe yönetimi ve kurgu gibi konular işlenirken; kadın yönetmenlerin beden, cinsellik, din, politika gibi kavramlar karşısındaki duruşları üçüncü bölümde mercek altına alınıyor. Dördüncü bölüm kadın sinemacıların melodram ve bilim-kurgu türleriyle ilişkisi, cehennem tasvirleri, oluşturdukları hikâye ritmi gibi ayrıntılara dalıyor. Filmin son bölümünde ise yönetmenlerin aşk, ölüm, var oluş gibi kavramları nasıl ele aldıkları, müzik ve dans kullanımları inceleniyor.
 
Kadınların gözünden bir tür sinema dersi olarak nitelendirilebilecek Women Make Film belgeseli, seyirciyi sinema tarihi içinde uzun bir yolculuğa çıkararak erkek egemen bu sektör içinde gizli kalmış ya da ikinci plana atılmış kadın kahramanları ön plana çıkarmayı hedefliyor. “Venüs’ün Akademisi” olarak adlandırılabilecek sinema dersi niteliğindeki bu yolculuk dünyanın hemen hemen her yerinden ve sinema tarihinin her döneminden kadın sinemasının yüzlerce örneğini ve sahnesini içeriyor.BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER