Netflix, "Duru Olmak" belgeseli için yayın durdurma kararı aldı!

Netflix,
19 Şubat'ta Netflix Türkiye'de yayınlanan ve Nükhet Duru'nun "Hikayesi Var" albümünü odağına alan "Duru Olmak" adlı belgesel yayınlandıktan hemen sonra taraflar arasında bir telif sorunu ortaya çıkmıştı. Belgeselin yönetmeni Mu (Mustafa) Tunç belgeselin mecra satışının onayı ve bilgisi dahilinde yapılmadığını açıklamıştı. Hürriyet Kelebek Gazetesi yazarı Sinem Vural'a konuşan yönetmen Mu Tunç süreci "Benden izin almadılar. İzinsiz, eser işletmesi alınmadan ve imzalı muvafakatname veya sözleşme yapılmadan film yayına girmiştir. Eser sahibinin yazılı imzasını taşıyan hakların devri sözleşmesi olmadan bir film yayına girerse bu otomatikman izinsiz olarak adlandırılır. Son dakikaya kadar karşı taraf sözleşmeye imza atmak istemedi. Film hakkındaki basın bülteni ise eser hak sahiplerinin haberi olmadan basına dağıtıldı. Film yayına girer girmez yasal süreci başlattık." diyerek anlatmıştı.

Netflix, her iki tarafın da haklarını korumak ve tarafsız davranmak için yapımcı Evren Ercan ve Mustafa Tunç arasındaki telif tartışmasında uzlaşma sağlanana kadar içeriğin yayınını durdurma kararı aldı. 

Bu konuda Netflix Sözcüsü'nün resmi açıklaması da söyle:
Netflix olarak, birlikte çalıştığımız tüm oyuncu ve yapım ekibinin haklarını korumak her zaman bizim önceliğimiz. Bahsi geçen durumu derinlemesine inceledikten sonra, taraflar arasındaki anlaşmazlık çözülene kadar belgeselin yayınını durdurma kararı aldık." 

Gelişmeleri bildireceğiz..

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER