Tayanç Ayaydın, Bir Zamanlar Kıbrıs'taki rolünü anlattı!

Tayanç Ayaydın, Bir Zamanlar Kıbrıs'taki rolünü anlattı!
TRT 1’in merakla beklenen yeni ve iddialı dizisi “Bir Zamanlar Kıbrıs” izleyiciyle buluşmaya hazırlanıyor. Dizide Kıbrıs Rumlarının EOKA isimli örgütünün lideri Nikos Sampson’ı canlandıran başarılı oyuncu Tayanç Ayaydın, “Rolü kabul etmek ile ilgili çok tereddüt yaşadım,” dedi. 
 
Tamamı Kıbrıs’ta çekilerek ulusal bir kanalda yayınlanacak ilk dizi olma özelliği taşıyan TRT 1’in iddialı yapımı “Bir Zamanlar Kıbrıs”, Kıbrıs Türk halkının varoluş ve özgürlük mücadelesini ekranlara taşıyacak. Başrollerinde Ahmet Kural, Serkan Çayoğlu, Pelin Karahan, Tayanç Ayaydın, Gülper Özdemir ve Devrim Saltoğlu’nun yer aldığı dizi güçlü oyuncu kadrosuyla yakında izleyiciyle buluşacak. 
 
“Bu sorumluluğun altından nasıl kalkacağımı merak ediyorum”
Kıbrıs Türkleri’nin gördüğü büyük zulmün sorumlularından olan Sampson’a hayat veren Tayanç Ayaydın rolünü kabul etme sürecini ilk kez anlattı. Ayaydın, “Dönemin Rum kesiminin Cumhurbaşkanlığı’na kadar çıkacak olan, Makaryos'u bile deviren bir Yunan Rum komutanı Nikos Sampson. Herkesin bildiği üzere tarihte var olmuş, savaş suçlusu olarak bile yargılanmamış, hakikaten çok karanlık bir tarafta var olmuş biri. Başta bu rolü kabul etmek ile ilgili çok tereddüt yaşadım ama en sonunda oynama kararı aldım. Sonuçta zaten birinin canlandırması gerekiyordu, bu hikâyenin anlatılması adına. Benim için büyük bir sorumluluk, hayatımda ilk defa empati kurmamın çok çok zor olduğu bir karaktere hayat vereceğim. Süreçte ben de bu sorumluluğun altından nasıl kalkacağımı merak ediyorum,” açıklamalarında bulundu.
 
Yitirilen hayatlar, paramparça olan aşklar ve varoluş mücadelesi
1963 yılında adanın pastoral coğrafyasında neşeli hayatlarını süren sakız tüccarı Dereli ailesi, Kanlı Noel olarak bilinen olayların başlaması ile diğer Türk aileler gibi saldırıya uğrar. Birbirlerinden ayrı düşen aile fertleri kasabalarından sürülüp zorunlu bir göçe başlarken ailenin başındaki Kemal Dereli kendi ailesiyle birlikte göç yolundaki binlerce Türk’ün lideri haline gelir.
 
Kıbrıs’ta yaşam mücadelesi sürerken Türkiye’den adaya gizli görevle yollanan Ankaralı ise Lefkoşa’da olayların seyrini değiştirir. Adada gizli kahramana dönüşen Ankaralı ve ayrı düştüğü nişanlısının hasretle ve yaşam mücadelesi ile harmanlanan aşkı da Dereli ailesinin hikayesi ile iç içe geçer. 
 
Yapımını TMC Film’in, yapımcılığını Erol Avcı’nın üstlendiği “Bir Zamanlar Kıbrıs”, kahramanların gerçek yaşam mücadelelerini, aşklarını, ayrılıklarını ve hüsranlarını TRT 1 ekranlarından seyirciyle buluşturmaya hazırlanıyor.BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER