DasDas Akademi online seminer serisi 7 Mart'ta başlıyor!

DasDas Akademi online seminer serisi 7 Mart'ta başlıyor!
Sanatseverleri insanı, evreni ve onun ürettiklerini birlikte anlamaya ve anlatmaya davet eden DasDas Akademi, Tarabya Kültür Akademisi ile yeni bir projeye imza atıyor. DasDas Akademi online seminer serisi 7 Mart Pazar günü başlıyor. Altı hafta boyunca her pazar Tarabya Kültür Akademisi’nin geçmiş dönem sanatçıları, seminer katılımcılarıyla online olarak bir araya gelerek birikimlerini paylaşacak ve katılımcıların sorularını yanıtlayacaklar.
 
Pandemi döneminde üretimine ara vermek durumunda kalan oyuncuları ve oyuncu adaylarını çalışmalarını hayata geçirebilecek projeler üretmek için stratejiler ve yöntemler geliştirme konusunda teşvik eden DasDas AkademiTarabya Kültür Akademisi ile online seminer serisi başlatıyor. Tarabya Kültür Akademisi’nin geçmiş dönem sanatçılarından Judith RosmairSivan Ben Yishai & Ebru Nihan CelkanAyat NajafiJan RalskeJulia Lazarus ve Doç Dr. Leman Yılmaz’ın konuşmacı olarak yer alacağı ve seminer sonunda katılımcıların sorularının yanıtlanacağı online seminerler 7 Mart-11 Nisan tarihleri arasında her pazar gerçekleşecek.
 
Seminerlerin ilk haftasında; 7 Mart günü saat 17.00’de oyuncu, oyun yazarı ve yönetmen Judith Rosmair ‘“CURTAIN CALL!” Oyunu Temelinde Kurgusal Otobiyografi ve Prodüksiyon’ başlığı altında oyuncuları kendi hikayelerini ve prodüksiyonlarını hayata geçirme ve geliştirme konusunda cesaretlendirecek.
 
Oyun yazarları Sivan Ben Yishai ve Ebru Nihan Celkan14 Mart günü saat 17.00’de ‘Bir Müdahale Olarak: Yazmak’ isimli seminerde bir araya gelecekler. İkili, yazıyı sayfalara dökmek ile yazıyı sahneye taşımak, hikayelerden oluşan köprüleri ve bedenin hikayeye dönüşmesi konularını masaya yatıracak.
 
Oyunculara bilinçli bir şekilde ‘oyunculuk’ yapmadan oynamaları konusunda destek olmayı hedefleyen film ve tiyatro yönetmeni ‘Ayat Najafi’, 21 Mart günü saat 17.00’de ‘Belgesel Tiyatro ve Performans Odaklı Sinemada Oynamadan Oynamak’ seminerinde katılımcılarla deneyimlerini paylaşacak.
 
Yönetmen Jan Ralske’nin konuk olacağı ve 28 Mart günü saat 17.00’de gerçekleşecek olan seminerde ise ‘“Varacak Yer Yok”- Film ve Tiyatroda Mutlak Mevcudiyet’ konusu işlenecek. Jan Ralske, alışılagelmişin dışında birkaç film ve tiyatro örneğini ele alarak katılımcılara ‘ne yapmamak gerektiğini’ anlatacak.
 
4 Nisan günü saat 17.00’de gerçekleşecek olan ‘Bir Araç Olarak Kamera: Türkiye ve Almanya’da Ekolojik Aktivizmi Görüntülemek’ seminerinde yönetmen, sanatçı ve küratör Julia Lazarus, belgesel kamerayı kişinin kendi kendisini güçlendirmenin bir aracı olarak ele alacak.
 
Online seminer serisinin son haftasında ise 11 Nisan günü saat 17.00’de İstanbul Tiyatro Festivali Direktörü Doç. Dr. Leman Yılmaz, ‘Bir Festivalin Anatomisi’ başlığı altında; festival programı oluşturmak, festivalde yer alacak oyunlarda öncelikli neye bakıldığı, festivalin misyonu, seyirci-festival ilişkisi ile pandemi ve pandemi sonrasında tiyatro gibi konulara değinerek merak edilenleri anlatacak.
 
DasDas Akademi Online Seminerleri’nin biletleri: www.mobilet.com’da satışta!
 
*Seminerlerde Türkçe altyazı, soru-cevap kısmında da simultane çeviri olacaktır.
 
Ayrıntılı bilgi için; dasdas.com.trBİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER