Beykoz Kundura’dan yeni platform: KunduraLab

Beykoz Kundura’dan yeni platform: KunduraLab
Beykoz Kundura’nın performanstan belgesel sinemaya, felsefeden antropolojiye, farklı disiplinlerin izinde tartışma ve üretim olanakları yaratmayı amaçlayan yeni platformu KunduraLab başlıyor. İstanbul’un önemli kültür ve sanat kurumlarından Beykoz Kundura’yı sanat odaklı bir düşünce ve üretim merkezine dönüştürmeyi amaçlayan programın ilki ise FelsefeLab olacak. Beykoz Kundura’nın kürasyonlarından yola çıkarak felsefi yöntemlerin izinde kavramları anlamaya ve okumaya davet eden FelsefeLab, 28 Ocak’ta akademisyen Dr. Umut Eldem’in “İnsan bir yapay zeka mıdır? başlıklı konuşması ile başlayacak ve 2021 yılı boyunca yapay zekadan bilimkurgu sinemasına, merak uyandırıcı konular etrafında şekillenecek programıyla tartışma ve keşif fırsatları sunacak.
 
İstanbul’un önde gelen kültür ve sanat kurumlarından Beykoz Kundura’yı sanat odaklı bir düşünce ve sanat merkezine de dönüştürmeyi amaçlayan KunduraLab başlıyor. Performanstan belgesel sinemaya, felsefeden antropolojiye, farklı disiplinlerin izinde yeni tartışma ve üretim olanakları sunacak platformun ilki ise FelsefeLab olacak.
 
Yapay zekanın felsefesi
Kundura Sinema & Sahne’nin kürasyonlarından yola çıkarak felsefi yöntemlerin izinde kavramları anlamaya ve okumaya davet eden FelsefeLab, 2021 yılı boyunca yapay zekadan bilimkurgu sinemasına, merak uyandırıcı konular etrafında konuşma ve film programları gerçekleştirecek. FelsefeLab’in ilk etkinliği ise akademisyen Dr. Umut Eldem’in “İnsan bir yapay zeka mıdır? başlıklı konuşması olacak. 28 Ocak Perşembe günü gerçekleşecek konuşma, Kundura Blog’da çevrimiçi gösterimi süren ​Uncanny Valley / Tekinsiz Vadi adlı oyundan yola çıkacak ve Hubert Dreyfus, Jacques Derrida, Benjamin Libet gibi düşünürlerin izinden giderek teknoloji felsefesi, davranışçılık, özgür irade, felsefi antropoloji gibi kavramları tartışmaya açacak.
 
FelsefeLab’in Dr. Umut Eldem ile konuşma serisi 4 Şubat’ta Yapay Zeka Hakları”, 18 Şubat’ta da Geleceğin Sentetik Dünyası” başlıklı konuşmalarla devam edecek.
 
Tekinsiz Vadidevam ediyor
Konuşmanın odağında yer alan Rimini Protokolloyunu Uncanny Valley / Tekinsiz Vadinin çevrimiçi gösterimi ise kultur.beykozkundura.com'da devam ediyor. StefanKaegi’nin yönettiği ve Alman yazar Thomas Melle’den referans alınarak kopyalanmış ve üretilmiş bir insansı robotun başrolünde olduğu oyun, tiyatroda yapay zeka kullanımını da yeni bir eşiğe taşıyor.
 
Umut Eldem’in “İnsan bir yapay zeka mıdır? başlıklı çevrimiçi konuşması 28 Ocak Perşembe akşamı saat 21:00’den itibaren beykozkundura.com’da yayınlanacak Zoom linkinden ücretsiz izlenebilecek.
 
Ayrıntılı bilgi için:beykozkundura.com
 
KunduraLab: FelsefeLab
 
Çevrimiçi Konuşma
İnsan bir yapay zeka mıdır? - Dr. Umut Eldem
Tarih: 28 Ocak 2021, Perşembe
Saat: 21:00
Yer: beykozkundura.com
Türkçe, Ücretsiz
 
“Yapay zeka çalışmaları sayesinde aslında insan zekasına dair de yeni bakış açıları geliştiriyoruz. Davranışçılık, evrimsel psikoloji, nörobilim, genetik gibi alanlardaki bulguların ışığında pek çok düşünür, insanın da "programlanan" bir şey olduğunu öne sürmeye başladı. Bu gelişmelerin ışığında insana özgü olduğuna inandığımız pek çok unsuru yeniden sorgulamamız gerekecek gibi görünüyor: özgür irade, bellek, aşk, estetik, dil...Bu konuşmada yapay zeka çalışmalarının insana dair neler söylediğini tartışacağız.” - Dr. Umut Eldem
 
Dr. UMUT ELDEM
Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Bölümü’nde yüksek lisans ve doktorasını tamamladı. İstanbul Esenyurt Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yaptı. Kant ve Heidegger hakkındaki araştırmaları ulusal ve uluslararası yayınlarda yayımlandı; Derrida, Hegel ve Yapay Zeka Etiği üzerine birçok konferans ve toplantıda konuşmalar yaptı. Pratik Felsefe ile Türkiye Kant Topluluğu’nun yönetim kurullarında yer alan Eldem, geçen yıl doktor öğretim üyesi olarak başladığı Doğuş Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde çalışmalarını sürdürmektedir. Önemli felsefî metinleri ele aldığı Sesli Düşünce adlı bir Youtube kanalı vardır.
 
Kontenjan kapasite ile sınırlıdır.
 
KUNDURA SAHNE
Çevrimiçi Oyun
UNCANNY VALLEY / TEKİNSİZ VADİ
 
Tarih: 15 Ocak-15 Şubat 2021
Türkçe altyazılı, Ücretsiz
 
2018, 60’
Konsept, Metin & Yönetmen: Stefan Kaegi
Metin/Beden/Ses: Thomas Melle
Ekipman: Evi Bauer
Animatronik: Chiscreatures Filmeffects GmbH
Silikon kafa yapımı ve Sanat Yönetimi / Renklendirme ve Saç: Tommy Opatz
Dramaturji: Martin Valdés-Stauber
Video Tasarım: Mikko Gaestel
Müzik: Nicolas Neecke
Prodüksiyon Yönetimi: Rimini Protokoll / Turne: Epona Hamdan
Işık Tasarımı / Turne: Robert Läßig, Martin Schwemin, Lisa Eßwein
Ses Video Tasarımı / Tur: Jaromir Zezula, Nikolas Neecke
 
Robotları çoğunlukla iş makineleri, görevleri verimli ve hassas bir şekilde yerine getiren iş bitiriciler olarak görürüz. Asya’daki seks partneri ve hizmet personeli gibi alanlarda çoktandır geliştirilen insansı robotların aksine, Alman endüstrisinde yaratılanlar insana çok daha az benzerler. İnsana olan fiziksel yakınlık makinelerin kabulünü de kolaylaştırır ama yine de bir makine insana ne kadar çok benziyorsa da kendimizi güvensiz hissetmeye başlarız. Oyun da, Japon robotik araştırmacılarının ‘insan nedir’ ve ‘makine nedir’ sorularının birbirine karıştığı bu belirsiz ve tekinsiz alanı tarif ettiği “Tekinsiz Vadi” kavramından yola çıkıyor.
 
Alman yazar Thomas Melle, kendisinin animatronik bir kopyasının yapılmasına izin verdi. Bu insansı kopya, yazarın yerine geçiyor ve bazı sorular soruyor: Kopya orijinalin yerini aldığında bu, orijinal için ne anlama gelir? Orijinal olan bu elektronik dublör vasıtasıyla kendini daha iyi tanıyor olabilir mi? Kopya ve orijinal olan birbiriyle rekabet ediyor mu, yoksa birbirlerine yardımları mı dokunuyor?
 
Rimini Protokoll bünyesindeki bu oyun Münchner Kammerspiele tarafından yaratılmış olup, Berliner Festspiele - Immersion, donaufestival (Krems), Feodor Elutine (Moscow), FOG Triennale Milano Performing Arts (Milano), Temporada Alta - Festival de Tador de Catalunya (Girona), SPRING Utrecht ortak prodüksiyonluğunda gerçekleştirilmiştir.

Performans hakları: Rowohlt Theater Verlag, Reinbek bei Hamburg

Fransız prodüksiyon ise, Théâtre Vidy-Lausanne, le lieu unique Centre de Culture contemporaine de Nantes, Centre culturel suisse à Paris , la Villette, Les 2 Scènes, Scène nationale de Besançon ile Lab e23 çerçevesinde ortaklaşa gerçekleştirilmiştir.BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER