The Queens Gambit'in uyarlandığı Walter Tevis romanı 25 Aralık'ta raflarda

The Queens Gambit'in uyarlandığı Walter Tevis romanı 25 Aralık'ta raflarda
Netflix'in hit dizisi The Queen's Gambit'in uyarlandığı Walter Tevis romanı raflara geliyor. "Vezir Gambiti"ni şimdiden ön siparişe açan İthaki Yayınları, romanın 25 Aralık'ta raflarda olacağını duyurdu.

Anya Taylor-Joy'un başrolünde yer aldığı The Queen's Gambit, 7 bölümlük sezonuyla 23 Ekim'de ekrana geldi. Dizi, gördüğü ilgiyle Netflix'in en çok izlenen mini dizisi oldu. Kitabın tanıtım metninde ise şu sözler yer alıyor:

"Vezir Gambiti, feminizme, satranca, bağımlıklara dair hem bir yetişkinliğe adım romanı hem bir gerilim hikâyesi hem de bir spor macerası. Farklı türlere dokunan ve birçok konuya dair söyleyecek sözleri olan bu roman, bilimkurguyu da suç hikâyeleri kadar rahatlıkla yazabilen, çok yönlü bir akla sahip Walter Tevis’in kaleminden çıkabilirdi sadece.

Sekiz yaşında ve hayatta yapayalnız kalmış Beth Harmon diğerleri arasında göze batmayan, sıradan bir çocuktu, ta ki ilk gördüğü andan itibaren aklını çelen bu garip oyunla tanışana kadar. Bu altmış dört karelik tahta üzerinde bambaşka bir gelecekle karşılaşan Beth adım adım, her hamlesinde didinip çabalayarak kadınlara kapalı satranç camiasının zirvesini hedeflemekte. Her oyunda rakibinin yanı sıra koca bir geleneğe karşı da hamle yapıyor. Durumu tartıyor, geleceği öngörüyor, rakibinin aklını okumaya çalışıyor ve taşları yerinden oynatıyor. Satrancın siyah beyaz dünyasında zirve dâhilere her zaman açık olsa da gerçekte işler bundan biraz farklı işliyor.

Walter Tevis, Vezir Gambiti’nde zekâ dolu ve usta işi bir oyunu tek bir cinsiyete sıkıştırmaya çalışanları ezip geçerken dâhi bir kadının en az yaptığı hamleler kadar girift iç dünyasını sıkı bir serüvenle anlatıyor."BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER