TRT ortak yapımı filmler uluslararası festivallerde ödül kazanmaya devam ediyor!

TRT ortak yapımı filmler uluslararası festivallerde ödül kazanmaya devam ediyor!
TRT ortak yapımları dünyaca ünlü festivallerde önemli ödüller almaya devam ediyor. “Kovan” filmi Chelsea Film Festivali’nden büyük ödüllerin tamamı dahil toplamda 6 ödülle dönerken, “Flaşbellek” 42. Cinemed Montpellier Film Festivali’nde, “Bir Düş Gördüm” filmi ise 44. Sao Paolo Film Festivali’nde yarışacak.
 
“Kovan” filmine ABD’den 6 ödül
Dünyanın en önemli film festivallerinin tamamında yer alan TRT ortak yapımları, aldığı ödüllerle başarısını uluslararası arenada taçlandırıyor. ABD’nin en iyi film festivalinden biri olan Chelsea Film Festivali’nde yarışan TRT ortak yapımı “Kovan”, festivalden büyük ödüllerin tamamı dahil toplam 6 ödülle ayrıldı.
 
Festivalin açılış filmi olan Eylem Kaftan’ın yönettiği yapım, 8. Chelsea Film Festivali’nin En İyi Film Ödülü olan Grand Prix ödülünün yanı sıra; En İyi Yönetmen (Eylem Kaftan), En İyi Senaryo (Eylem Kaftan), En İyi Görüntü (Serdar Ünlütürk), En İyi Başrol Kadın Oyuncusu (Meryem Üzerli), En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Hakan Karsak) ödüllerini de kazandı.
 
“Kovan” ayrıca ekim ayında Almanya Hof Uluslararası Film Festivali’nde, kasım ayında Hong Kong Asian Film Festivali’nde, aralık ayında Norveç Filmsfrasor Films From the South Festivali’nde, ocak ayında Bangladeş Dhaka Film Festivali’nde yarışacak.
 
“Flaşbellek” Fransa’da yarışacak
Usta yönetmen Derviş Zaim’in yazıp yönettiği TRT ortak yapımı “Flaşbellek”, Fransa’nın en köklü festivallerinden 42. Cinemed Montpellier Film Festivali’nde yarışacak. Dünya prömiyerini geçtiğimiz günlerde Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde gerçekleştiren film, Suriye’deki savaş esnasında yaralı bir rejim askerinin şahit olduğu olaylar neticesinde akan kanı durdurmak için harekete geçmesini ve hayatını riske atmasını konu ediniyor.
 
“Bir Düş Gördüm” Brezilya yolcusu
Murat Çeri’nin yönettiği TRT ortak yapımı “Bir Düş Gördüm”, Güney Amerika’nın en prestijli film festivallerinden biri olan ve Brezilya’da bu yıl 44’üncüsü düzenlenecek Sao Paolo Film Festivali’nde yarışacak. Ağustos ayında Helsinki’de düzenlenen İskandinavya Film Festivali’nde En İyi Görüntü Yönetmeni ve En İyi Kostüm Tasarımı ödüllerini alan film; Sao Paolo’dan sonra kasım ayında Los Angeles Asya Filmleri Festivali’nde ve İran Gilan Film Festivali’nde, ocak ayında ise Bangladeş Dakka Uluslararası Film Festivali’nin Çocuk Filmleri kategorisinde yarışacak.BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER