Uyanış: Büyük Selçuklu dizisinin ilk bölüm fragmanı yayınlandı!

Uyanış: Büyük Selçuklu dizisinin ilk bölüm fragmanı yayınlandı!
TRT 1’in büyük bir merakla beklenilen ve daha yayınlanmadan gündem olan yeni dizisi “Uyanış: Büyük Selçuklu”’nun ilk bölüm fragmanı yayınlandı. 

Devlet yönetme sanatıyla, insanı yaşatan yaklaşımı, adalet anlayışıyla, ilim adamlarının eserleriyle, Büyük Uygarlığımızın en görkemli birikimlerinden biri olan Selçuklu İmparatorluğunun kuruluş, gelişme ve zirveye yükseliş hikayesinin anlatıldığı dizi, tarihimizin hatırlanmasına da vesile olacak. 

Dizide Anadolu’nun kapılarını açan Sultan Alparslan’ın vefatıyla tahta geçen Melikşah Sultanın Kıpçaklardan Karahanlılara, Türkmenlerden Yörüklere halkı birleştirerek devleti yücelten çabaları, bu mücadele yıllarında Nizamülmülk gibi devlete sadık bilge yöneticilerin ve Sencer gibi adeta sadakat için yaratılmış yiğitlerin mücadelesi işleniyor. Selçukluların kurdukları görkemli medeniyetin taşıyıcı unsurları olan Gazalî gibi alimler, Ömer Hayyam gibi bilim adamları, Yusuf Hamedani gibi irfan sahibi kişiler de eserleri itibariyle hatırlanıyor.
 
Seyirci karşısına çıkmaya gün sayan dizinin oyuncu kadrosunda Ekin Koç, Buğra Gülsoy, Hatice Şendil, Gürkan Uygun, Leyla Lydia Tuğutlu, Sevda Erginci, Mehmet Özgür, Cemal Toktaş, Osman Sonant, Leyla Feray, İlker Kızmaz, Ali Gözüşirin, Çiğdem Selışık Onat, Murat Garipağaoğlu, NikXhelilaj ve Erdem Akakçe yer alıyor.
 
“Uyanış: Büyük Selçuklu” 28 Eylül Pazartesi günü TRT 1’de. 
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER