Burak Çevik’in müdahalesi New York Film Festivali'nde!

Burak Çevik’in müdahalesi New York Film Festivali'nde!
Yönetmen Burak Çevik’in son video çalışması “While Cursed by Specters / Hayaletlerce Lanetlenirken”, 58. New York Film Festivali’nin programına seçildi. 17 Eylül - 11 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek festivalin bu yıl başlattığı “Currents” (Günceller) bölümünde gösterilecek olan video, modern Avrupa sinemasının en önemli yönetmenleri arasında yer alan Danièle Huillet ve Jean-Marie Straub çiftinin 1984 yapımı meşhur filmleri “Klassenhältnisse / Sınıf İlişkileri”ne müdahale ediyor.
 
“Tuzdan Kaide” ve “Aidiyet” filmleriyle tanıdığımız yönetmen Burak Çevik’in yeni video çalışması “While Cursed by Specters / Hayaletlerce Lanetlenirken”, dünya galasını 17 Eylül - 11 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek 58. New York Film Festivali’nde yapıyor.
 
Küresel pandemiden dolayı bu yıl fiziksel koşullarda ve dijital platformalarda yapılacak New York Film Festivali’nin yenilikçi yönetmen ve sanatçıların son işlerini buluşturacak yeni bölümü “Currents” (Günceller) kapsamında gösterilecek olan video, Danièle Huillet ve Jean-Marie Straub çiftinin 1984 yapımı meşhur filmleri “Klassenhältnisse / Sınıf İlişkileri”ne müdahalede bulunuyor.
 
Huillet ve Straub’un Franz Kafka’nın perdeye aktarılması imkânsız sayılan romanı “Amerika”dan uyarladıkları ve romandaki hayâli mekanları Almanya’ya taşıdıkları filmlerine müdahale eden 10 dakikalık video; iç mekanlardaki noksanlığı, tenha dış mekanların gerçeküstülüğü ve yaşantının kadraja hiç dahil olmayan izleri aracılığıyla sosyal bağların daha serbest kurulabileceği bir dünyayı tahayyül ediyor. İkilinin Marksizmden ilham alarak “Sınıf İlişkileri” adını verdikleri uyarlamaya Burak Çevik’in isim müdahalesi de “While Cursed by Specters / Hayaletlerce Lanetlenirken” oluyor.
 
60’ların başında başlayıp 2006’da Huillet’in ölümüne dek 25’ten fazla film çeken ve seyirciyi yalnızca bakmaya değil dinlemeye de teşvik eden sert ve avangart çalışmalarıyla tanınan Danièle Huillet ve Jean-Marie Straub’un 1984’te yönettikleri “Klassenverhältnisse / Sınıf İlişkileri”, Berlin Film Festivali’nde Onursal Mansiyon Ödülü, İstanbul Film Festivali’nde de Jüri Özel Ödülü’nü almıştı. Franz Kafka’nın ‘Der Verschollene’ (Kayıp Kişi) adını vermeyi düşündüğü ama tamamlayamadığı ve ölümünden sonra “Amerika” adıyla yayımlanan romanından uyarlanan film; Straub ve Huillet’in zamansız ve mekânsız Birleşik Devletler tasviri ve Caroline Champetier, William Lubtchansky ile Christophe Pollock’un dış dünyanın soğuk ve acımasız doğasını keskin bir güzellikte yansıtan siyah beyaz görüntüleriyle de sinema tarihinin köşetaşlarından sayılıyor.
 
Film Society of Lincoln Center’ın düzenlediği ve 1969'dan beri New York'un sanat sahnesinin en önemli parçalarından birine dönüşen New York Film Festivali, sinemanın gidişatının habercisi filmlerden olan programıyla film kültürünün belirleyicisi festivallerden sayılıyor. Festivalin programcıları Dennis Lim, Florence Almozini, Aily Nash ve Tyler Wilson’ın kürasyonuyla hazırlanan ve bu yıl ilki yapılacak “Currents” (Günceller) bölümü, yenilikçi biçimlere ve seslere vurgu yaparak çağdaş sinemanın izlerini takip edecek. Günümüzün öncü yönetmenleri ve sanatçılarının kısa ve uzun çalışmalarını bir araya getirecek olan bölüm, şimdiden heyecan yaratıyor.
 
Geçtiğimiz yıl “Aidiyet” filmi ile Film Society of Lincoln Center'ın modern sanat müzesi MoMA ile ortaklaşa düzenlediği 48. New Directors/New Films seçkisinde yer alan Çevik, The New York Times, Film Comment, The Film Stage gibi yayınlarda da övgüyle karşılanmıştı.
 
Dünya galasını, 17 Eylül - 11 Ekim 2020 tarihleri arasında gerçekleşecek 58. New York Film Festivali’nde yapacak olan “While Cursed by Specters / Hayaletlerce Lanetlenirken”in Türkiye gösterimi önümüzdeki aylarda belli olacak.BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER