Üç Silahşor, İstanbul Devlet Opera ve Balesi ile yeniden sahnede!

Üç Silahşor, İstanbul Devlet Opera ve Balesi ile yeniden sahnede!
İstanbul Devlet Opera ve Balesi, Alexandre Dumas (père)’ nın ölümsüz eserinden bale sahnesine aktarılan ÜÇ SİLAHŞOR’u yeniden izleyicisi ile buluşturuyor. Eser Giuseppe Verdi’nin müzikleri ile hareket buluyor.

Eserin senaryo ve koreografisi, 4. Donizetti Klasik Müzik Ödülleri’ nde Yılın Bale - Dans Koreografı ve Yılın Bale - Dans Yapımı ödülünü, V. Murat Balesine yaptıkları koreografileri ile almış Armağan Davran ve Volkan Ersoy’ a ait. Eserin müzik düzenlemesi ise Bujor Hoinic tarafından gerçekleştirilmiş.

Ankara Devlet Opera ve Balesi tarafından 2010 yılında Türkiye prömiyerini yapan eser, İstanbullu sanatseverler ile geçtiğimiz sanat sezonunda ilk kez buluştu. Bu sezon; 27 Şubat, 3,5 Mart tarihlerinde saat: 20.00’ de, 7 Mart tarihinde saat: 16.00’ da Kadıköy Belediyesi Süreyya Opera Sahnesi’nde yeniden izleyicilerin karşısında olacak. Ayrıca 29 Şubat saat: 16.00’da gerçekleşecek özel temsil, sosyal sorumluluk projesi kapsamında görme engelli sanatseverlere sesli betimleme ile aktarılacak.

Tarihsel romanları ve oyunlarıyla haklı bir ün kazanan Alexandre Dumas (père) ’nın yükselişinde en önemli role sahip olan “ÜÇ SİLAHŞOR” adlı eserin konusu 16. yüzyıl Fransa’sında geçiyor. Kardinal Richelieu ve XIII. Louis saray entrikalarının, Athos, Porthos, Aramis, d’Artagnan isimli dört gözü pek şövalyenin maceralarının hayranlık verici bir akıcılıkla anlatıldığı romans tarzındaki “ÜÇ SİLAHŞOR”, yazıldığı dönemden bugüne değin değerinden hiçbir şey yitirmedi.

Eserin yaratıcı kadrosu;

Senaryo ve Koreografi: G. Armağan DAVRAN – A. Volkan ERSOY
Müzik: G. VERDI
Müzik Düzenleme: Bujor HOINIC
Orkestra Şefi: Hakan KALKAN
Dekor: İsmail DEDE
Kostüm: Nursun ÜNLÜ
Işık: Fuat GÖK

Eserin dansçı kadrosu;

D’Artagnan: Erhan GÜZEL / Batur BÜKLÜ
Athos: Batur BÜKLÜ / Alican GÜÇOĞLU / Hasan TOPÇUOĞLU
Porthos: Oliver SPENCE / Can BEZİRGANOĞLU
Aramis: Mehmet N. ARKAN / Deniz ÖZAYDIN / Çağatay ÖZMEN
Constance: Büşra AY / Berfu ELMAS
Lord Buckingham: Olcay TUNÇELİ /Çağatay ÖZMEN / Alican GÜÇOĞLU
Milady: N. Melike MANAV / İlke KODAL / Merve TOPALDEMİR
Kraliçe: Deniz KILINÇ TUNÇELİ / Gizem ATİK TUNCAY / Maia ITO
Rochefort: Ömer ERENLER / Mehmet N. ARKAN / Hasan TOPÇUOĞLU

İstanbul Devlet Opera ve Balesi solist ve dansçıları dönüşümlü olarak dans edecekler.BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER