Uzun Zaman Önce, 8. Silk Road Uluslararası Film Festivali’nden ödülle döndü!

Uzun Zaman Önce, 8. Silk Road Uluslararası Film Festivali’nden ödülle döndü!
Cihan Sağlam’ın yazıp yönettiği “Uzun Zaman Önce”, uluslararası prömiyerini yaptığı 8. Silk Road Uluslararası Film Festivali’nden ödülle döndü. Filmin başrol oyuncusu Onur Dikmen, İrlanda’nın başkenti Dublin’de düzenlenen festivalin Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’nda En İyi Erkek Oyuncu seçildi. Geçtiğimiz yıl Boğaziçi Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu, Adana Altın Koza Film Festivali’nde de En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödüllerini kazanan “Uzun Zaman Önce”, Türkiye’de Mayıs ayında gösterime girecek.
 
Cihan Sağlam’ın yazıp yönettiği “Uzun Zaman Önce”, uluslararası prömiyerini yaptığı 8. Silk Road Uluslararası Film Festivali’nden oyuncu ödülüyle döndü. İrlanda’nın başkenti Dublin’de düzenlenen festivalin Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’nda Türkiye sinemasını temsil eden film, başrol oyuncusu Onur Dikmen’e En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü getirdi. silkroadfilmfestival.com/winners-of-silk-road-international-film-festival-2020
 
Geçtiğimiz yıl Boğaziçi Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu (Nihan Okutucu Dengiz), Adana Altın Koza Film Festivali’nde de En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Serdar Orçin) ödüllerini kazanan “Uzun Zaman Önce”, Türkiye’de Mayıs 2020’de gösterime girecek.
 
Masumiyeti kaybediş hikâyesi
Cenk Özçelik ve Cihan Sağlam’ın yapımcılığında gerçekleşen “Uzun Zaman Önce”, doğup büyüdükleri Anadolu kasabasında, taş ocağı sahibi otoriter babalarının gölgesinde yaşayan iki kardeşi ve suç ortağı oldukları cinayetin ardından yaşananları konu alıyor. Başrollerini Onur Dikmen, Serdar Orçin, Reha Özcan ve Nihan Okutucu Dengiz’in paylaştığı dram-gerilim türündeki film; suç ve kefaretin köklerini, baba ve oğul ilişkisinin çıkmazlarını, kadın ve erkek ilişkilerinin sevgisiz tarihini, aile kurumunun içinden anlamaya çalışıyor ve ‘vicdan’ temasından yola çıkarak bir masumiyeti kaybediş hikâyesi anlatıyor. Cavit Çetin Güner ve Armağan Lale’nin ortak yapımcılığında gerçekleşen “Uzun Zaman Önce”nin oyuncu kadrosunda ayrıca Ümit Çırak, Esra Bezen Bilgin, Zeynep Kaçar, Sevinç Erbulak ve Murat Garipağaoğlu yer alıyor.
 
Tiyatro ve sinema iç içe
1985’te İstanbul’da dünya gelen Cihan Sağlam, Beykent Üniversitesi’nde Güzel Sanatlar Fakültesi’nin Oyunculuk ve Sinema TV bölümlerinde çift ana dal yaparak 2011 yılında mezun oldu. İstanbul Asmalımescit’te kurduğu sanat kolektifi The Clubile tiyatro kariyerini sürdüren Sağlam, 2012’de Direklerarası Seyirci Ödülleri’nde Genç Yetenek seçildiği “Kuş Kafesi, sinema ve tiyatro deneyimini aynı gösteriye sığdıran mobil projeleri Turist ve “Domino” başta olmak üzere, “Aşk Şarkısı”, Neverland ve “Retro” gibi ses getiren birçok tiyatro oyununu yazdı ve yönetti. 2014’te çektiği ve bir lise öğrencisinin hayatı ekseninde aile kurumunu sorguladığı ilk kısa filmi “Kor”, Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) Ödülleri’ne aday oldu ve Los Angeles Türk Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’nü aldı. Çekimleri Afrika’da gerçekleşen ve Engin Altan Düzyatan’ın sunduğu 10 bölümlük “Sen de Tanık Ol” (2018) adlı belgesel serisini yazıp yönetti. Beykent Üniversitesi’nin Sinema ve Televizyon Bölümü’nde doktora programına devam eden Sağlam, yazıp yönettiği ve ayrıca kurgusunu ve yapımcılığını üstlendiği ilk sinema projesi “Uzun Zaman Önce”yi 2019 yılında tamamladı.
 
UZUN ZAMAN ÖNCE
LONG TIME AGO
 
8. Silk Road Uluslararası Film Festivali (İrlanda, 2020)
En İyi Erkek Oyuncu - Onur Dikmen
7. Boğaziçi Film Festivali (Türkiye, 2019)
En İyi Kadın Oyuncu - Nihan Okutucu Dengiz
29. Adana Altın Koza Film Festivali (Türkiye, 2019)
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu - Serdar Orçin
 
2019 | Türkiye | 119’
Renkli, HD, Türkçe
Dram, Gerilim
 
Yönetmen
Cihan Sağlam
 
Senaryo
Cihan Sağlam
 
Yapımcılar
Cenk Özçelik
Cihan Sağlam (CSC Film)
 
Oyuncular
Onur Dikmen (Ahmet)
Serdar Orçin (Mehmet)
Nihan Okutucu Dengiz (Sevgi)
Reha Özcan (Salih)
Ümit Çırak (Osman)
Esra Bezen Bilgin (Nergis)
Zeynep Kaçar (Nuran)
Sevinç Erbulak (Saadet)
Murat Garipağaoğlu (Vedat)
Sedat Kalkavan (Erdoğan)
 
Ortak Yapımcılar
Cavit Çetin Güner (Kuzen Film)
Armağan Lale (Filmada)
Görüntü Yönetmeni
Deniz Pişkin
Sanat Yönetmeni
Ufuk Özek
Kurgu
Cihan Sağlam
Müzik
Uygur Yiğit
Ses Kayıt
Samet Yılmaz
Cast Direktö
Başar Dengiz
 
Gecenin bir yarısı, kasabanın uzağında bulunan köhne bir gaz istasyonundaki
 Mehmet’in telefonu çalar. Arayan, korku ve endişe içerisindeki kardeşi Ahmet’tir. Hayatlarının en uzun ve karanlık gecesine adım atan iki kardeş, suç ortağı oldukları cinayetin kefaretini ödemeye hazır mıdır?
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER