Alibaba Pictures, Hollywood'da büyümeye devam ediyor

Alibaba Pictures, Hollywood'da büyümeye devam ediyor
Ünlü alışveriş sitesi Alibaba'nın bir parçası olarak 2014'te kurulan Alibaba Pictures, Hollywood'da büyümeye devam ediyor. Şirket, geçtiğimiz günlerde Los Angeles'taki ofisini hizmete açtı.

Şirketin üst düzey yöneticilerinden Zhang Wei, Variety'ye verdiği röportajda şirketin gelecek planlarıyla ilgili çeşitli açıklamalarda bulundu. 

Wei'nin açıklamasına göre Alibaba Pictures, içerik yapımı, dijital pazarlama ve online bilet sistemi ve dağıtıma ağırlık verecek. Alibaba'nın online bilet sistemi Taopiaopiao, hali hazırda Çin'deki sinemaların %99.5'unu kapsıyor. Çin'deki online bilet pazarının %40'ını elinde bulunduruyor. Çin, sinema biletlerinin %90'ından fazlasının internetten alındığı bir ülke olmasıyla öne çıkıyor.

Los Angeles ofisinin önceliği Çin piyasasına getirilecek doğru filmleri ve doğru ortakları bulmak olacak. Amerikan filmlerini Çin'e getirmekle sınırlı kalınmayacak, en iyi içeriği global izleyiciye ulaştırmak amaçlanacak.

Wei'nin açıklamasına göre stüdyoların Çin'de doğru dağıtım ve pazarlama yapması için kendi ekiplerindense yerel bir ortağa ihtiyaçları var. Bu da gerektiğinde ortak finansmanı da kapsamakla birlikte Alibaba Pictures'ı öne çıkarıyor. Şirket, filmleri doğru kişiye ulaştırmak için Youku gibi ana şirkete bağlı medya platformları ve Alibaba üzerinden analitik yöntemlere başvuruyor. Konuyla ilgili verdiği örnekler ise A Dog's Purpose ve Green Book'un Çin'de elde ettiği başarı.

Çin'deki sinema sayısı 2008'den 2018'e kadar 4000 civarından 60,000'in üstüne çıktı. Endüstrinin büyüklüğünün 2020'de A.B.D.'yi geçmesi bekleniyor ve Wei'ye göre Çin'de insanları sinemaya getirmek A.B.D.'ye göre daha kolay. Büyük oranda Çin yapımı film olsa bile Çin, Hollywood için büyük bir fırsat olmaya devam ediyor. Wei, Çinli izleyicilerin özel efektlere boğulmuş bir aksiyon veya bilim kurgu filminden daha fazlasını beklendiğinin altını da çiziyor. Çinli izleyicilerin zevkinin son dönemde daha sofistike hale geldiğini ve bağ kurabildikleri hikayelere ilgi gösterdiklerini, evrensel değerlerin ve harika hikayelerin önem taşıdığını da ekliyor.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER