Altın Portakal’da sinemamız konuşulacak!

Altın Portakal’da sinemamız konuşulacak!
26 Ekim’de başlayan 56. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin etkinlikleri devam ediyor. Sinemamızın ustalarının deneyimlerini paylaşacağı sohbetler, sektör temsilcilerini buluşturacak “Türkiye Sinemasının Dünü, Bugünü ve Yarını” paneli ve son iki yılın Ulusal Yarışma kazananlarını bu kez Antalya’da ağırlayacak ödül töreni, Antalya Kültür Merkezi’nde (AKM) ücretsiz gerçekleşecek.
 
Öğle Sohbetleri’ne davetlisiniz
Saat 12:00’da başlayacak Öğle Sohbetleri programında, sinemamızın farklı dönemlerinden usta isimler Antalyalı sinemaseverlerle buluşacak. Bu yılın Onur Ödülleri’nin sahipleri Ahmet Mekin ve Selma Güneri, 60’lardan bugüne ‘aşk ve sinema’yı konuşurken, Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması jüri başkanı usta yönetmen Zeki Demirkubuz, 1994’te çektiği ilk filmiC Bloktan “Kor”a (2016) uzanan filmografisinden yola çıkarak festivale özel bir sinema dersi verecek. Aynı yarışmanın jüri üyeleri Şebnem Bozoklu ve Mert Fırat, tiyatrodan sinemaya ve televizyona oyunculuk deneyimlerini paylaşırken; “Uzak” (2002), “Üç Maymun” (2008), “Bir Zamanlar Anadolu’da” (2011) filmleriyle tanıdığımız ve “Çukur” dizisindeki İdris Koçavalı rolüyle geniş kitlelere ulaşan, “Peri Gazozu”, “Evvel Zaman” ve en son “Velhasıl” romanlarıyla Türkçe edebiyatın önemli yazarlarından birine dönüşen Ercan Kesal da ‘yazmak, oynamak ve yönetmek’ konulu sohbete katılacak.
 
Sinemamızı birlikte konuşuyoruz
31 Ekim Perşembe günü yapılacak “Türkiye Sinemasının Dünü, Bugünü ve Yarını” başlıklı panel ise, yönetmen, oyuncu, yapımcı, dağıtımcı ve sinema yazarlarını bir araya getirecek. Sansürden dağıtım ağına, sektördeki türlü sorunların konuşulacağı panel, yaratıcıların ve seyircilerin ortak katılımıyla çözüm odaklı bir tartışma yaratmayı amaçlıyor.
 
Akademisyen Hülya Uğur Tanrıöver’in moderatörlüğünde yapılacak “Sinemada Finans Sorunları” konulu panelde, aralarında “Tatil Kitabı”, “İki Dil Bir Bavul”, “Bizim Büyük Çaresizliğimiz”, “Daha” gibi ödüllü filmler ve “İçerde”, “Çukur” gibi televizyon dizilerinin de olduğu bir çok projede yapımcılık ve idari yapımcılık yapmış Yamaç Okur ve “Gemide”, “Köprüdekiler”, “Çoğunluk”, “Murtaza” filmlerinin yapımcısı Sevil Demirci konuşmacı olacak. Başka Sinema’nın direktörü Azize Tan’ın moderatörlüğünde gerçekleşecek Sinema Dağıtım Sorunları” oturumunda Bir Film’den Kemal Ural, Mars Film’den Serdar Can konuşurken; Yamaç Okur’un moderasyonunda yapılacakSinemada İfade Özgürlüğü” konulu son oturumda ise 2014’te Antalya’da Dr Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü’nü aldığı “Sivas” ile tanıdığımız Kaan Müjdeci ve “Neredesin Firuze”, “Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü?” filmlerinin yönetmeni Ezel Akay konuşacaklar.
 
Alternatif yarışmanın kazananlarına özel tören
Aynı gün ayrıca, son iki yıldır İstanbul’da düzenlenen alternatif Ulusal Yarışma’nın kazananlarına ödüllerinin verileceği bir tören de gerçekleşecek. İki yıl önceki festival yönetiminin iptal kararının ardından yönetmen Kaan Müjdeci’nin organizasyonuyla başlatılan ve festivalle aynı tarihlerde yapılan yarışmanın kazananları, bu kez ödüllerini evinde almak için Antalya’ya gelecek ve böylece isimleri festivalin ödül tarihine de yazılmış olacak.
 
54. Ulusal Yarışma’da En İyi Film seçilen “Daha” ile Onur Saylak, “Put Şeylere” filmiyle En İyi Yönetmen seçilen Onur Ünlü, “Körfez” ile En İyi Senaryo Ödülü’nü alan Emre Yeksan ve Ahmet Büke, “Kar” ile En İyi Kadın Oyuncu seçilen Hazar Ergüçlü ve “Daha” ile En İyi Erkek Oyuncu kategorisinin kazananları Ahmet Mümtaz Taylan ve Hayat Van Eck; 2018’de En İyi Film seçilen “Yol Kenarı”nın yönetmeni Tayfun Pirselimoğlu, “Renksiz Rüya” ile En İyi Yönetmen seçilen Mehmet Ali Konar, En İyi Senaryo’nun sahibi “Sibel” filminin yazarları Çağla Zencirci, Ramata Sy ve Guillaume Giovanetti; oyuncu ödüllerinin kazananları Damla Sönmez (Sibel) ve Tansu Biçer (Yol Kenarı), ödüllerini almak için Antalya’da gelecekler ve özel bir törenle heykellerini alacaklar.
 
Sinema profesyonelleri deneyimlerini paylaşıyor
Antalya Film Forum kapsamında seyirciye kapalı olarak gerçekleşecek etkinlikler ise, genç sinemacılar ile uluslararası sinema profesyonellerini buluşturacak. İsrailli yapımcı ve İsrail Film Fonu direktörü Katriel Schory’nin moderasyonunda yapılacak “Film Endüstrisinin Geleceği ya da Alternatifleri̇ Neler?” başlıklı oturumda, Fransa’nın bağımsız film alanında en büyük dağıtımcısı ARP Selection’ın CEO’su, yapımcı, gazeteci ve yazar Michèle Halberstadt, ARTE’nin ortak yapımcılık departmanı CEO’su Remi Burah, Münih merkezli satış şirketi Beta Sinema'nın dünya çapındaki satın almalar, satışlar ve pazarlamasından sorumlu Thorsten Ritter,Eurimages’ın eski Almanya temsilcisi ve Berlin Medienboard Film Fonu Başkanı Kirsten Niehuus, Yunanistan’dan Horsefly Productions adına katılacak Yorgos Tsourgiannis, Bir Film’den Tunç Şahin, Fox TV’den Bertan Öztan konuşmacı olurken; bi diler oturumda da, Blu TV’nin İçerik Yöneticisi Deniz Oflaz ve Özel Yapımlar Müdürü Sarp Kalfaoğlu, son dönemin en önemli online platformlarından Blu TV’nin stratejilerini, dramanın yeni çağı üzerine düşüncelerini ve film dünyası için yeni modellerini anlatacaklar.
 
Antalya Film Forum programında ayrıca; İpek Tugay moderatörlüğünde yapılacak “Dağıtımcı Gözüyle Prodüksiyondan Dağıtıma Kadar Arthouse” adlı atölyede, dünyanın önde gelen film şirketleri ve yapımcıları ile işbirliği yaparak Türkiye Sineması'na birçok ödüllü film kazandıran Chantier Film’in kurucusu Metin Anter deneyimlerini paylaşırken; “Ülkeler Arasında Ortak Yapımda Prodüksiyon Tasarımı” başlıklı atölyede ise, aralarında “007 Casino Royale”, Chronicles Of Narnia”, “Pride And Prejudice” gibi filmlerin de olduğu bir çok büyük prodüksiyonun yanı sıra, “Love Me”, “Undergods” gibi bağımsız yapımlarda çalışmış Marketa Korinkova konuşacak.
 
Biletler biletix’te
Türkiye’nin en köklü film etkinliği olan Antalya Altın Portakal Film Festivali, 56. kez sinemaseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. 26 Ekim’de başlayacak ve “Öze Dönüş” temasıyla gerçekleşecek olan festivalde, 29 ülkeden, 69 yönetmenin, toplam 66 filmi gösterilecek. Biletlerin biletix’te satışa sunulduğu festivalin açılış ve kapanış törenleri Kapalı Spor Salonu’nda yapılırken, gösterimler de Antalya Kültür Merkezi’ndeki (AKM) Aspendos Salonu ve Perge Salonu’nda ve Migros AVM’de bulunan Cinemaximum’un 6. ve 7. salonlarında gerçekleşecek.Festivalile ilgili detaylara antalyaff.com adresinden ulaşabilirsiniz.
 
Etkinlikler
31 Ekim, Perşembe Panel
Türkiye Sinemasının Dünü, Bugünü, Yarını
31 Ekim, Perşembe Tören
54. ve 55. Ulusal Yarışma Ödül Töreni
1 Kasım, Cuma Öğle Sohbetleri
Ercan Kesal
 
STERİM MEKÂNLARI
 
AKM (Cam Piramit Alanı)
AKM Aspendos Salonu, AKM Perge Salonu
Sakıp Sabancı Bulvarı No:18 Meltem Mahallesi Muratpaşa, Antalya
 
Antalya Migros AVM
Cinemaximum Salon 6, Cinemaximum 7
Migros Alışveriş Merkezi Arapsuyu Mahallesi Atatürk Bulvarı
No: 3 Konyaaltı - Antalya
 
BİLETLER:biletix.com - Tam: 5 TL İndirimli: 3 TL
 
İndirimli biletler öğrenciler, öğretmenler ve emekli seyirciler için geçerlidir.
 
AKM Perge Salonu'ndaki tüm gösterimler; Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması,
Ulusal Belgesel Film Yarışması ile Çocuklar İçin Altın Portakal: Eğlenceli Çizgi Filmler bölümlerindeki film gösterimleri ile Öğle Sohbetleri ücretsizdir.

FESTİVALDE BUGÜN / 31 EKİM

AKM’deki Perge Salonu’nda uzun bir gün sinemaseverleri bekliyor: Uğur Yücel söyleşisi saat 11:00’da; Türkiye Sinemasının Dünü, Bugünü, Yarını başlıklı panel ise saat 14:00’da yapılacak. Panelin ardandan ise, son iki yıldır İstanbul’da yapılan alternatif Ulusal Yarışmalar’ın Antalya töreni yapılacak. Yarın ayrıca, İranlı yönetmen Rıza Mirkarimi’nin“Şirin’in Kalesi”, Ali Aydın’nın “Kronoloji” ve Ali Özel’in “Bozkır” filmleri ekip katılımıyla gösterilecek.

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER