Netflix'in üye sayısı 158 milyona çıktı

Netflix'in üye sayısı 158 milyona çıktı
Dünyanın önde gelen online yayın platformu Netflix, üçüncü çeyrek rakamlarını açıkladı. Buna göre üye sayısı 6.8 milyon artışla 158 milyonu buldu.

Temmuz-Eylül döneminde üyelerin 520.000'i A.B.D.'den, 6.3 milyonu ise diğer ülkelerden geldi. Bu, tahmin edilen 7 milyonluk artıştan biraz az olsa da haber, piyasalar tarafından olumlu karşılandı ve hisseler yaklaşık %10 değer kazandı. Netflix, ikinci çeyrekte 2.7 milyonluk artış yaşamış, 5 milyonluk hedefin gerisinde kalmıştı. Hatta A.B.D.'de 130.000 üye kaybı yaşayan platform, beklentinin gerisinde kalmayı üyelik ücretine zam yapılmasına ve içerik çeşitliğindeki hafifliğe bağladı.

Üçüncü çeyrekte elde edilen gelir 5.2 milyar dolar olurken hisse başı kazanç 1.47 $ olarak açıklandı. Analistlerin beklentisi ise 5.25 milyar $'a karşı 1.05 hisse başı kazançtı. Dördüncü çeyrek için piyasanın tahmin ettiği üye artışı ise 7.6 milyon. Netflix, The Crown'ın yeni sezonunun yanı sıra The Irishman ve The Two Popes gibi iddialı projelerini son çeyrekte yayına getirecek. Ancak kasım ayıyla birlikte Disney+ ve Apple TV+ açılacağı için bu durum taraflar arasındaki rekabeti resmen başlatacak.

Netflix, beklendiği üzere bazı yapımların izlenme oranlarını da açıkladı. Stranger Things'in 4 Temmuz'da başlayan üçüncü sezonu ilk bir ayında 64 milyondan fazla üye tarafından izlendi. Böylece platformun şimdiye kadar en çok izlenen orijinal projesi oldu. La Casa de Papel'in üçüncü sezonu 44 milyondan fazla üye tarafından izlendi ve o da platformun en çok izlenen dili İngilizce olmayan projesi olmayı başardı. Unbelievable, ilk ayında 32 milyon üye tarafından izlenirken aile filmi Tall Girl ise 41 milyon üye tarafından izlendi.

Netflix, bir dizi bölümü veya filmin en az %70'si izlendiği takdirde izlenmiş kabul ettiğini belirtiyor.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER