South Park, Band in China bölümünün ardından Çin'de yasaklandı

South Park, Band in China bölümünün ardından Çin'de yasaklandı
Çin'den bir sansür hamlesi daha geldi.

23. sezonuna devam eden South Park'ın 4 Ekim'de yayınlanan ikinci bölümü sonrası dizi ülkede yasaklandı. "Band in China" isimli bölüm, Çin hükümetini memnun edici şekilde içeriğini şekillendiren Hollywood'u eleştiren bir bölüm olmasıyla öne çıkıyor. Karar sonrası diziyle ilgili tüm videolar, bölümler, sosyal medya mesajları, fan sayfaları ve forum sayfaları silindi veya erişilemez hale geldi.

Ülkenin en popüler sosyal medya platformu Weibo'daki milyarlarca mesajın içerisinde artık "South Park" yazan bir mesaj bulunmuyor. Alibaba'nın sahibi olduğu video platformu Youku'daki tüm bölümler, sezonlar veya klipler artık yok durumda. Çin'in en büyük online tartışma platformu Tieba'da diziyle ilgili sayfalara şu an ulaşılamıyor.

Çin, yakın dönemde ülke başkanı Xi Jinping'e benzetildiği için Winnie the Pooh'u sansürleme kararı almasıyla dikkat çekmişti. Band in China bölümünde Randy karakteri uyuşturucu satmaya kalkarken yakalanıyor ve çalışma kampına gönderiliyor. Çin'in pek çok Çinli Müslüman'ı tutmak için kullandığı kampa benzetilen yerde karakter Winnie the Pooh'la karşılaşıyor. Ayrıca Stan, Jimmy, Kenny ve Butters'ın yer alacağı bir filmin senaryosunun Çin'de sorunsuz yayınlanabilmesi için senaryosunda sürekli değişiklik olması da ekrana geliyor.

Comedy Central kanalında ekrana gelen komedi dizisini Trey Parker ve Matt Stone hazırlıyor. Kanaldan 23. sezon başlamadan önce üç sezonluk onay çıkmış, böylece 26. sezonunu şimdiden garantilemişti.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER