HBO'nun İsrail-Filistin savaşının perde arkasını anlatan mini dizisi: Our Boys

HBO'nun İsrail-Filistin savaşının perde arkasını anlatan mini dizisi: Our Boys
HBO'nun İsrail-Filistin savaşının perde arkasını anlatan dizisi Our Boys, 12 Ağustos'ta başladığı yayın hayatına emin adımlarla devam ediyor. Sezonu 10 bölüm sürecek mini dizi, Donald Trump'un Yahudilerle ilgili yorumları veya Müslüman meclis üyelerinin İsrail'e girişini engellemek için yaptığı açıklamalar sonrası daha da öne çıkmış durumda.

Dizide Doğu ve Batı Kudüs arasındaki bir trajedinin iki tarafı anlatılıyor ve Gazze’deki savaşın patlak vermesine yol açan gerçek olaylara dayanıyor. Yapımcılığını İsrailli Keshet Media Group ile HBO üstlendi. Our Boys'u Hagai Levi (The Affair), Joseph Cedar ve Tawfik Abu-Wael hazırladı; bölümleri Joseph Cedar ve Tawfik Abu-Wael yönetti. Dizinin kadrosunda Shlomi Elkabetz, Michael Aloni, Lior Ashkenazi, Shadi Mar’i, Noa Koler, Ruba Blal Asfor ve Yoram Toledano gibi isimler yer alıyor.

12 Haziran 2014’te Batı Şeria’daki bir İsrail yerleşim bölgesinden evlerine otostop çeken üç İsrailli Yahudi genç Hamas militanları tarafından kaçırılır. Arama sırasında yüzlerce Filistinli tutuklanır ama gençler 30 Haziran’da öldürülmüş halde bulunur. Olay İsrail’de büyük şok, sarsıntı ve öfkeyle karşılanır. Bu sefer cenaze töreninden bir gün sonra, yani 2 Temmuz’da 16 yaşındaki Filistinli Muhammed Ebu Kadir kaçırılır ve birkaç saat sonra yanmış vücudu bulunur.  

Bu iki olayı isyanlar ve roketler izler, sonraki adım ise İsrail ile Hamas savaşı olur. Our Boys'da Muhammed'in cinayetinin soruşturması üzerinden hayatları sonsuza dek değişen Yahudi ve Arapların hikayesi işleniyor. İsrail'in iç istihbarat servisi Şin Bet’in iç terör biriminden bir ajan bu cinayeti araştırırken diğer yandan katledilen gencin ailesi acılarını hafifletmeye çalışıyorlar. 
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER