A.B.D.'de Senaristler Birliği ve menajerleri temsil eden ATA yine uzlaşamadı

A.B.D.'de Senaristler Birliği ve menajerleri temsil eden ATA yine uzlaşamadı
A.B.D.'de Senaristler Birliği ve menajerleri temsil eden ATA arasındaki uzlaşmazlık devam ediyor. Taraflar son görüşmeler de anlaşmaya varamadılar.

Yaklaşık üç ay önce taraflar arasındaki anlaşmanın süresinin dolmasının ardından masaya oturulmuş, ancak sonuç alınamamıştı. Hatta 7000'den fazla senarist, birliğin destek çağrısına uyarak menajerini kovdu. WGA, ajansların paketleme ücretine karşı çıkan tüzüklerini kabul etmesini ve %10'luk pay sistemine geri dönülmesini talep ediyor. Ayrıca prodüksiyon merkezi olarak da çalışıp müşterilerinin patronu olarak konumlanmayı çıkar çatışması yarattığı gerekçesiyle bırakmasını talep ediyor. 

ATA, son görüşmede %1 olarak teklif ettiği paketleme ücretini %2'ye çıkarsa da teklif WGA tarafından reddedildi. Hatta yapılan açıklamada gelir artırımının asıl sorunu çözmeyeceği belirtildi. Birlik, ATA ile olan görüşmeleri bir kez daha askıya almış durumda. Şu an için hedefi ise önde gelen menejerlik şirketleriyle ayrı ayrı görüşmeler gerçekleştirmek.

Geçtiğimiz hafta 20 civarı senarist bir mektup yayınlayarak Senaristler Birliği'nin sorunu idare biçimini ve saydam olmamasını eleştirdi. Birlik ise mektuba "Belirsizlik nedeniyle adil bir anlaşmayı elde etmek ne kadar sürecek belli değil. Genellikle en zor kısım bu. Yazarlarımızın adil bir anlaşma alana kadar kampanyaya destek olmalarını umuyoruz," şeklinde cevap verdi.
 
 

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER