Disney'in yeni online yayın platformu Disney+ resmen duyuruldu

Disney'in yeni online yayın platformu Disney+ resmen duyuruldu
Disney'in bir süredir hazırlıklarına devam ettiği online yayın platformu Disney+ resmen duyuruldu. Yeni platformun duyurusu Disney'in Kaliforniya'da düzenlediği yatırım toplantısında CEO Bob Iger tarafından yapıldı.

Şirket, platformu 12 Kasım'da A.B.D.'ye açacak. Ülkedeki fiyatı 6.99 $ olarak belirlenen Disney+'ın Türkiye gelişinin 2021 civarı olması bekleniyor. Platformun yıllık ücreti ise 69.99 $ olarak açıklandı, bu da aylık bazda yaklaşık 5.83 $'a denk geliyor.

Netflix, Amazon ve Hulu gibi benzer girişimlere rakip olması beklenen Disney+'ın bünyesinde Marvel, Star Wars, Pixar, National Geographic ve Disney gibi markalara ait içerikler yer alacak. İlk yıl içerisinde 25 orijinal dizinin ve 10 orijinal filmin yer alması bekleniyor. Ayrıca Disney'in elindeki dizi ve film kataloğu da platformda yer alacak. Hatta bu kataloğa Disney'in 71.3 milyar dolara satın aldığı 21st Century FOX'un sahip olduğu içerikler (örneğin 30 sezonluk The Simpsons) de dahil.

Disney CFO'su Christine McCarthy, üçte ikisi A.B.D. dışından olmak üzere 2024'ün sonuna kadar 60 ila 90 milyon arasında üye beklentisinde olduklarını belirtti. 2020 içerisinde orijinal içeriğe 1 milyar dolar ayrılması, bu miktarın 2024'e gelindiğinde 2.5 milyar dolara kadar çıkması hedefleniyor.

Disney+ da Netflix misali üyelerden elde edilen gelirle finanse edilecek ve reklam yer almayacak. İçerikler 4K formatında ve offline izleme imkanına erişilebilmesi için indirilebilir olacak. Önümüzdeki iki yıl içerisinde kapsamının A.B.D. dışına çıkması ve dünya geneline yayılması da hedefleniyor. Ayrıca Variety'nin haberine göre Disney+ muhtemelen bir noktada şirkete bağlı ESPN+ ve Hulu'yla birleşecek.

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER