Netflix'in Fatih Sultan Memed'li Ottoman Rising dizisinin detayları belli olmaya başladı

Netflix'in Fatih Sultan Memed'li Ottoman Rising dizisinin detayları belli olmaya başladı
Netflix'in Fatih Sultan Mehmed'in hayatını ve Osmanlı'nın yükselişini anlatan "Ottoman Rising" isminde bir projeye onay verdiğini geçtiğimiz yılın ekim ayında duyurmuştuk. Projenin detayları belli olmaya başladı. Yapımcılığını üstlenen Karga Seven Pictures’ın ortaklarından Emre Şahin, Milliyet'ten Buket Aydın'a verdiği röportajda mini diziyle ilgili de konuştu.

İşte Ottoman Rising'le ilgili sorular ve Şahin'in verdiği cevaplar:

- Netflix’le ortak yeni bir çalışmanız olacak değil mi Türkiye’yi de ilgilendiren?

Netflix’le birkaç projemiz var şu anda Amerika’da yaptığımız ama onlar bir araştırma yaptırmışlar, dünyada en çok tanınan imparatorlukları sormuşlar. Osmanlı ve Roma imparatorlukları başı çekmiş. Bizim Türkiye bağlantımızı da bildikleri için bizi aradılar. Biz de ne yapabiliriz diye düşününce ortaya “Ottoman Rising” projesi çıktı.

- “Ottoman Rising” dizi mi olacak peki?

Evet, projenin iskeleti şu anda altı bölüm İstanbul’un fethi ama oradan çeşitli yerlere açılıyor hikaye. Flashbackler de var, ileriye gidişler de.

- Bizde yani Türkiye’de daha önce yapılmış örnekleri gibi mi olacak?

Daha önce yapılmadığı şekilde olacak; diziyi daha genç, dinamik ve uluslararası bir görsel dilde yapacağız. Uluslararası karma bir kast yer alacak ve İngilizce olacak dili de. Tamamen “Netflix International” için çekilecek ayrıca Netflix’in olmadığı çok büyük bir pazar olan Çin’de de gösterilmesi için ciddi bir ortaklık yaptık. Yönetmenliğini de ben yapacağım. O nedenle türünün ilk örneği olacak diyebilirim. İngilizce ve mainstream (ana akım) altı bölüm hem Türkiye hem Osmanlıyı anlatan ilk dizi.

- Kastta çoğunluk Türk oyuncularda mı yabancı oyuncularda mı?

Çoğu Türk olacak oyuncuların ama aslında çıkış noktası öyle değildi. Ben daha yüzde elli-elli olur diye düşünüyordum başta. Ama kasta girdikçe şu hoşuma gitmeye başladı. Türkiye’den ne kadar oyuncu alıp götürebilirsek ne kadar tırnak içinde Türk ama uluslararası bir şey yapabilirsek o kadar iyi olur diye düşündüm. Bu aslında kamera arkası için de geçerli. Şu anda da öyle bir noktaya geldik ki ben bu projeye “bizden” ama her anlamıyla da uluslararası bir proje gibi bakıyorum.

- Hepimizin düşündüğünden daha fazla İngilizcesi iyi oyuncu var demek ki Türkiye’de?

Ben yeterince iyi derece İngilizce bilen Türk oyuncu bulamam diye beklerken beklediğimden daha çok çıktı. Bildiğimiz isimler de var, gençlerden de çok var. Türk oyuncuların yanına uluslararası kast da koyarak çekmeyi amaçlıyoruz diziyi. Çok uluslu projelerin de sayısı arttıkça eskiden kalan Amerikan ya da İngiliz aksanı şartı da yok oluyor artık. Bu projede de çok farklı aksanlara tamamız.

- Senaryosu kime ait “Ottoman Rising”in?

Ben, ortağım Kelly McPherson ve Elizabeth Lake; o da ünlü İngiliz bir senaristtir, üçümüz yazdık. Daha iddialı, genç, tamamen iyi hikaye üzerine kurulu ve cüretkar bir senaryo oldu. Amaç en güzel hikayeyi nasıl anlatırız, uluslararası bir hız ve dilde en iyiyi nasıl yaparız, bu süreçte de mümkün olduğu kadar çok Türk’le nasıl çalışırız. Netflix’le yapıyor olmamızın böyle bir avantajı var. En iyi hikaye nasıl olacaksa ona izin veriyor.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER