Netflix'te sansürlü günler başlıyor mu?

Netflix'te sansürlü günler başlıyor mu?
Yeni yılın ilk günlerinde medyaya önce Digiturk'te yayınlanan Modern Family adlı diziye RTUK tarafından ceza verildiği haberleri düştü. RTUK ilgili dizi sebebiyle Digiturk'e "evlilik dışı çocuk edinmenin olağan karşılandığı sahneler ve küfürlü söylemler" için program durdurma ve idari para cezası verdiğini açıkladı. Aynı içeriğin güncel sezon ve bölümleri halen FoxLife kanalında yayında. RTUK, FoxLife'daki içerik için de bir ceza uygulaması yapacak mı, onu da ilerleyen günlerde göreceğiz. 

Modern Family'nin ceza almasının ardından sosyal medyaya Netflix'te 11 Ocak'ta yayına çıkacak olan yeni bir dizinin fragmanında buzlama olduğuna dair görseller düşmeye başladı. Sex Education adlı içerikte "orta parmak" hareketi buzlanmıştı. Fragmanı Netflix'in resmi youtube sayfasından izleyince içeriğin buzlanmadığını gördük ve Netflix'e Türkiye'deki içeriğin buzlanmasının 25 Eylül 2018'de onaylanan "dijital içerikleri de denetleyeceğiz" söyleminin neticesi olup olmadığını sorduk. Platformdan gelen resmi açıklamayı aynen yayınlıyoruz.

"Netflix üzerinden izlenebilen tanıtım amaçlı fragmanların hassas olabilecek görüntüler içermesi durumunda, pek çok ülkede ilgili fragman üzerinde ufak değişiklikler gerçekleştirebiliyoruz. Bunun amacı, söz konusu içeriği izlemeyi seçmediği halde ailesiyle birlikte Netflix'e gelecek yapımları gözden geçiren üyelerimizin beklentilerini en iyi şekilde karşılamak ve onların hassasiyetine saygı göstermek. Ancak bu yalnızca tanıtım amaçlı çalışmalarımızda başvurduğumuz bir yöntem. Üyelerimiz söz konusu içeriği 11 Ocak'tan itibaren herhangi bir kesinti veya değişiklik olmaksızın izleyebilecek."

Netflix CEO'su Reed Hasting, dijital platformlara sansür konusu ilk gündeme geldiğinde de bir açıklama yapmış, Ertuğrul Özkök'e verdiği röportajda ilgili soruya "Yayında olduğumuz ülkelerin kararlarına saygılıyız." demişti. Netflix şimdilik sadece herkese açık fragmanlar üzerinde kısıtlamaya gideceğini ama içeriklere dokunmayacağını açıkladı. Ancak aynı şekilde sadece paralı üyelikle ulaşılan Digiturk uzun zamandır içeriklerini sansürlüyor hatta sahne bile kesiyor. Hatta sansür artık BeIN Connect üzerinden yayınlanan içeriklere de sirayet etti. Dijital ortamda yayınlanan içeriklerin de sansürlenmesi ve denetime tabi olması hali fragmanlarla mı sınırlı kalacak, bunu ilerleyen günlerde hep birlikte göreceğiz.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER