İbrahim Eren, EBU Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi!

İbrahim Eren, EBU Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi!
TRT’nin kurucu üyeleri arasında bulunduğu Avrupa Yayın Birliği’nin (EBU) 6-7 Aralık 2018 tarihlerinde İsviçre’de düzenlenen Genel Kurul toplantısında, TRT Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İbrahim EREN, oy çokluğuyla EBU Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi.

Genel Kurul toplantısının ikinci gününde gerçekleştirilen Yönetim Kurulu seçimlerinde Eren, kendisine rakip olan Avusturya Radyo Televizyonu (ORF) Genel Müdürü Alexander Wrabetz’ten daha fazla oy alarak, 2019-2020 EBU Yönetim Kurulu’nun 9 üyesinden biri oldu.

İbrahim Eren, 6 yıl aradan sonra EBU yönetim kurulundaki  TRT’den ilk üst düzey yetkili!

2019-2020 döneminde görev yapmak üzere EBU Yönetim Kurulu’ndaki 9 koltuk için, 11 kamu hizmeti yayıncısı ülkeden 12 üst düzey yönetici aday oldu. Yapılan ön elemede, aday sayısı 9’a indirilerek; Almanya, Çek Cumhuriyeti, İsveç, İtalya, İsviçre, Portekiz, Rusya, Vatikan ve Türkiye kamu yayıncılarının adayları önerildi. EBU tarihinde çok nadir rastlanan bir durum olarak, İtalya’ya karşı Slovenya; Türkiye’ye karşı ise Avusturya rakip olduğunu bildirdi; ancak Slovenya son anda adaylıktan çekildiğini açıkladı. Diğer ülkelerin adayları açık oylama usulüyle doğrudan seçilirken; TRT Genel Müdürü İbrahim Eren ve Avusturya kamu yayıncısı ORF Genel Müdürü Alexander Wrabetz arasında bir seçim yapılabilmesi için gizli oylama gerçekleştirildi. Yapılan oylamada İbrahim EREN 661 oy alarak, 116 puan farkla Alexander Wrabetz karşısında galip geldi.

İbrahim Eren, Asya Pasifik Yayın Birliği’nden sonra Avrupa Yayın Birliği yönetim kurulunda!

İbrahim EREN ayrıca, Ekim 2018’de gerçekleştirilen seçimlerde oybirliğiyle Asya Pasifik Yayın Birliği (ABU) Başkan Yardımcılığına seçilmişti.BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER