Midilli Kruvazörü, Karadeniz Taaruzu bölümü ile beIN İZ HD’de ekrana gelecek!

Midilli Kruvazörü, Karadeniz Taaruzu bölümü ile beIN İZ HD’de ekrana gelecek!
29 Kasım’da ‘’İttifak’’ adlı ilk bölümüyle ekrana gelen, Osmanlı İmparatorluğu’nun Birinci Dünya Savaşı’na katıldığı ilk dönemlerden bu yana, özellikle Karadeniz’de pek çok harekata katılan ve 1918 yılında Çanakkale’de mayınlara çarparak batan ‘Midilli Kruvazörü’nün akıllarda yer eden öyküsünü anlatan ‘’Sudaki İzler – Son Savaşçı’’ adlı belgesel, ikinci bölümüyle ekrana geliyor.

Üçlemenin ikinci  bölümü olan ‘’Karadeniz Taaruzu’’, 13 Aralık Perşembe günü saat 23:00’te Digiturk 18 no’lu beIN IZ HD kanalında belgesel tutkunlarıyla buluşacak.

Türkiye’nin belgesel ekranı beIN IZ HD yine önemli bir belgeseli izleyenleriyle buluşturmaya hazırlanıyor.

100 yıl önce Türk denizcilik tarihinin en trajik olaylarından biri meydana gelmiş ve Birinci Dünya Savaşı’nda Osmanlı İmparatorluğu için özellikle Karadeniz’de pek çok harekata katılan Midilli Kruvazörü 1918 yılında Çanakkale’de mayınlara çarparak batmıştı. Bu acı olayın 100. yılında, tarihe derin bir bakış atan ‘’Sudaki İzler – Son Savaşçı’’ adlı yapımı ilk bölümüyle Kasım ayının son perşembesinde ekranlara taşıyan beIN IZ HD, belgeselin ikinci bölümünü de belgesel tutkunlarıyla buluşturmaya hazırlanıyor.

Üçleme şeklinde hazırlanan belgeselin ikinci bölümü “Sudaki İzler - Son Savaşçı/ 2. Bölüm- Karadeniz Taaruzu” bu acı olayın öyküsünü 13 Aralık Perşembe günü saat 23:00’te Digiturk 18 no’lu beIN IZ HD kanalında belgeselseverler ile buluşturmaya devam edecek.

Tarihte 100 yıllık yolculuk

Türk ve Alman deniz araştırmacılarını, en deneyimli dalgıçları ve gelişmiş sualtı görüntüleme teknolojilerini bir araya getiren belgesel, tıpkı ilk bölümde olduğu gibi izleyicilerini tarihte yolculuğa çıkaracak. Osmanlı İmparatorluğu’nun Almanya’nın yanında savaşa girmesine etki eden ve Yavuz Sultan Selim (Goeben) ile birlikte sembol gemilerden biri olan Midilli’nin (Breslau) hikayesi meraklılarıyla buluşuyor.

Savaştan tam 100 sene sonra, Türk ve Alman dalgıçlar, Midlli’deki kayıp ruhların yalnızlığına son vermek amacıyla el ele verdiler ve Gelibolu’da birlikte savaşıp, açık denizlerde son nefesini veren askerlerin aziz hatıralarını yaşatmak amacıyla önemli bir çalışma başlattılar.

Midilli Kruvazörü’nü, 1993 yılında bulan ünlü sualtı araştırmacısı Selçuk Kolay, yeni Türk- Alman ekspedisyonunun da başkanlığını yürütüyor. 4 Türk ve 4 Alman dalgıç, akıntılı ve derin suların beklediği savaş mezarlığını Selçuk Kolay rehberliğinde derinlerde ziyaret etti. Savaş Karakaş ile operasyonun dalış süpervizörü Erol Öztunalı, sualtı fotoğrafçısı Ali Ethem Keskin ve Hasan Tan’dan oluşan Türk ekip, Yunan dalgıç-deniz tarihi araştırmacısı Dimitris Galon ile birlikte Alman dalgıçlar Derk Remmers, Ralf Wissel ve Markus Krewath kendilerine yardımcı olan tekne mürettebatı ile birlikte bu zorlu projede iş birliği yaparak 73 metre derinliğe dalış yaptılar. Belgeselde saygın tarihçiler Arş. Gör. Ozan Tuna, Dr. Evren Mercan, Yrd. Doç. Dr. Mithat Atabay’ın da görüşlerine yer veriliyor.

Midilli belgeseline en anlamlı katkı ise kuşkusuz Türk Silahlı Kuvvetleri’nden sağlandı. Donanmanın gözbebeği, denizaltı kurtarma ana gemisi TCG Alemdar belgesel çekimlerine katılarak Türk donanmasının bugün sahip olduğu imkan ve kabiliyetleri yerinde sergiledi.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün desteklediği ‘Son Savaşçı: Midilli’ belgeseli çekimleri, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, Genelkurmay Başkanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı ile Çanakkale Valiliği ve Çanakkale Tarihi Alan Başkanlığı’ndan alınan özel izinler ile gerçekleşti.

Yönetmenliğini Sibel Göloğlu’nun üstlendiği yapımda, profesyonel sualtı kameramanları tarafından elde edilen görüntülerin yanı sıra, drone ile yapılan hava çekimleri ile bölgenin doğal güzellikleri gözler önüne seriliyor.

Belgesel, Bahçeşehir Üniversitesi Medeniyet Araştırmaları Merkezi (MEDAM) katkılarıyla Osmanlı- Alman arşivlerinde saklı kalmış bilgi ve görüntüleri de gün ışığına çıkarıyor.

Belgeselin son bölümü 2019’da beIN IZ HD’de olacak

İlk bölümü 29 Kasım’da yayınlanan ve büyük beğeni toplayan belgeselin ikinci bölümü de 13 Aralık’ta izleyicilere sunulmaya hazırlanırken, Sudaki İzler- “Son Savaşçı/ 3. Bölüm-İmroz Baskını” 3 Ocak 2019’da beIN İZ HD’de belgesel tutkunlarıyla buluşacak. 6 Ocak Pazar günü ise Son Savaşçının 3 bölümü arka arkaya özel bir gösterimle beIN İZ HD de yayınlanacak.BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER