CBS'in CEO'su Les Moonves, taciz iddialarının ardından istifa etti

CBS'in CEO'su Les Moonves, taciz iddialarının ardından istifa etti
Taciz iddiaları Amerika'nın güçlü isimlerinden birisini daha yerinden etti. Ülkenin önde gelen kanallarından CBS'in CEO'su Les Moonves, hakkındaki iddiaların ardından bugün resmen istifasını duyurdu.

Moonves kanalda 24 yıldır yöneticilik yapıyordu ve hem başarısında önemli bir pay sahibi olarak görülüyor hem de medyanın en güçlü isimlerinden birisi olarak biliniyordu. Kendisiyle ilgili iddialar ilk kez birkaç ay önce Harvey Weinstein'la ilgili iddiaları da kaleme alan Ronan Farrow'un The New Yorker'daki yazısıyla dile geldi. Kısa bir süre önce ikinci dalgayla devam etti ve 12 kadın kendisini taciz ettiği, oral sekse zorladığı, reddedildiği için kariyerlerine engel olduğu iddiasında bulundu.

Moonves ilk başta iddiaları reddetse de ikinci dalganın gelmesinin ardından bazılarının doğru olmadığını, bir kısmının da karşılıklı rıza sonrası yaşandığını belirtti. Ayrılığının ardından CBS'in ve ünlü CEO'nun #MeToo hareketini destekleyen organizasyonlara 20 milyon dolar bağış yapacağı açıklandı. Bu miktarın bir kısmı CEO'nun 100 milyon dolar civarı olduğu konuşulan tazminatından düşülecek. Ayrıca tazminatını hakkındaki iddialar sonuca bağlandığında alabilecek.

Moonves'in taciz iddialarının ardından gelen ayrılığı aynı zamanda National Amusements şirketi ve başkanı Shari Redstone için de bir zafer olarak görülüyor. Çünkü şirketin başkanı Redstone, büyük hissedar olduğu CBS'i ve Viacom'u birleştirmek için harekete geçmiş; bu durum başta Moonves olmak üzere CBS'in kurulundaki üyeler tarafından istenmemişti.

NAI ile CBS arasında başlayan hukuki savaş Moonves'le ilgili iddiaların ardından çözüme daha da yaklaştı. Deadline'ın haberine göre kanal, Redstone'a ve şirketine CBS'teki kontrol hakkıyla alakalı açtığı davadan vazgeçmeyi kabul etti. Ayrıca şirketin kurulundaki üyelerde değişiklik olacak. Kurula katılacak altı yeni isim arasında eski Time Warner CEO'su Richard Parsons da yer alıyor.

CBS'in yaptığı anlaşma gereği National Amusements en az iki yıl iki şirketi birleştirmek için teklif veremeyecek. Redstone daha önce iki kere bu yönde teklif vermiş ama Moonves'in başını çektiği isimler tarafından reddedilmişti.

Les Moonves'in kanalda çalışan eşi Julie Chen'in alacağı pozisyon veya kanalda kalıp kalmayacağı ise şimdiden merak ediliyor. Chen, iddialar ortaya atıldıktan sonra her koşulda eşinin arkasında olduğunu belirten bir açıklama yapmıştı. Ünlü sunucu hem kanalın sabah programı The Talk'un ekibinde yer alıyor, hem de 20. sezonu devam eden yaz mevsiminin popüler yarışması Big Brother'da sunuculuk yapıyor.BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER