Yuva filminin dünya prömiyeri 75. Venedik Film Festivali’nde yapıldı!

Yuva filminin dünya prömiyeri 75. Venedik Film Festivali’nde yapıldı!
Soldan sağa: Jakub Giza, Ergin Şenal, Fırat Sezgin, Deniz Tortum, Mustafa Avcı, Emre Yeksan, Selda Taşkın, Anna Maria Aslanoğlu, İmren Şegen, Kutay Sandıkçı, Eray Cezayirlioğlu
Emre Yeksan'ın ikinci uzun metrajı YUVA’nın dünya prömiyeri dün akşam 75. Venedik Film Festivali Biennale College Cinema kapsamında yapıldı. Gösterime yönetmen Emre Yeksan, yapımcı Anna Maria Aslanoğlu, oyuncular Kutay Sandıkçı, Eray Cezayirlioğlu, İmren Şengel ve film ekibinden Jakub Giza (görüntü yönetmeni), Selda Taşkın (kurgu), Mustafa Avcı (müzik), Ergin Şanal (görsel efektler) ile VR projesi SELYATAĞI fiminin yönetmeni Deniz Tortum ve yapımcılarından Fırat Sezgin katıldı. 

Sala Giardino’da gerçekleşen gösterim öncesi film ekibinin katılımıyla gerçekleşen kırmızı halı seremonisinin ardından yönetmen Yeksan ve yapımcı Aslanoğlu salonda seyircileri selamladılar. Başta Biennale College Cinema olmak üzere filmin yapımında emeği geçen herkese teşekkür eden ekip filmi salonda festival seyircileriyle birlikte izledi. Film çıkışında salondaki seyircilerin YUVA’ya ilgisi yoğundu. 

Filmin ikinci gösterimi 31 Ağustos'ta 19.30’da Sala Pasinetti’de. 

Ormanda münzevi bir hayat yaşamayı seçmiş bir adamın hikâyesini anlatan YUVA’nın çekimleri İğneada’da yapıldı. Biennale College - Cinema’nın 2017/18 döneminde finanse etmeye layık bulduğu üç projeden biri olan YUVA, Türkiye’den bu programın desteğini alan ilk film olma özelliğini de taşıyor. 
 
“Körfez” gösterimleri devam ediyor
 
Yönetmen Emre Yeksan’ın, şehirdeki çevre felaketinin ardından yeni bir dünyayı keşfetmeye başlayan bir adamın öyküsünü anlattığı ilk filmi Körfez, dünya prömiyerini geçtiğimiz yıl 32. Venedik Uluslararası Eleştirmenler Haftası’nda yapmıştı. Körfez 13-14 Eylül’de 12. Fünf Seen Film Festivali’nde gösterilecek. 54. Ulusal Yarışma’dan En İyi Senaryo ödülü, 24. Uluslararası Adana Film Festivali'nden Jüri Özel Ödülü, 37. İstanbul Film Festivali’nde FIPRESCI Ödülü’ne (Ulusal Yarışma) layık görülen Körfez son olarak Crossing Europe Film Festivali Jüri Özel Ödülü’nü kazandı. 
 
VR FİLMİ “SELYATAĞI” 
 
Emre Yeksan'ın yazıp yönettiği YUVA’nın dünyasından ilhamla tasarlanan Deniz Tortum'un yazıp yönettiği SELYATAĞI VR filmi ise Venice Virtual Reality / Biennale College bölümünde gösterilecek. istos film ve Institute of Time işbirliğinde yapılan SELYATAĞI VR filmi, Venice VR bölümünde yer alan Türkiye’den ilk film. BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER