Cannes: Netflix, Happy as Lazzaro ve Girl filmlerinin yayın hakkını aldı

Cannes: Netflix, Happy as Lazzaro ve Girl filmlerinin yayın hakkını aldı
Filmlerinin ana yarışmaya kabul edilmemesi nedeniyle Cannes Film Festivali'yle arası gergin olan ve beş filmini programdan çıkaran Netflix'ten yeni bir Cannes haberi geldi. Online yayın platformu, 71. kez düzenlenen festivalin kapanış gününde iki filmin haklarını aldığını duyurdu.

Buna göre Happy as Lazzaro ve Girl filmleri Kuzey Amerika ve Latin Amerika sınırlarında Netflix bünyesinde yayınlanacak. Netflix, festival başlamadan bir gün önce de Asghar Farhadi'nin festivalin açılışını yapan yeni filmi Everybody Knows ile animasyon robot filmi Next Gen'in haklarını aldığını duyurmuştu. Happy as Lazzaro ve Girl'ün anlaşmaları The Match Factory tarafından yapıldı.

Ayrıca iki film de festivalden ödülle dönerek dikkatleri üzerine çeken yapımlardan oldu. Yarışma bölümünde gösterilen Happy as Lazzaro, En İyi Senaryo ödülünü Alice Rohrwacher'e kazandırdı. Un Certain Regard bölümünde gösterilen Girl ise The Camera d’Or (Lukas Dhont), En İyi Aktör (Victor Polster) ve LGBTQ+ filmlere verilen Queer Palm Award'u kazandı.

İsveç, İtalya, Fransa ve Almanya ortak yapımı olan Happy as Lazzaro'nun kadrosunda Adriano Tardiolo, Luca Chikovani, Alba Rohrwacher, Agnese Graziani, Tommaso Ragno, Sergi Lopez ve Natalino Balasso gibi isimler yer alıyor. Kırsal bir köyde geçen hikayede hayal gücü tarafından lanetlenmiş genç asil Tancredi, karşısındaki insanlara çok iyi davranmasıyla bilinen genç köylü Lazzaro'dan kendisini kaçırma planı için yardım istiyor.

Belçika yapımı Girl'ün merkezinde ise profesyonel balerin olmaya çalışan 15 yaşındaki Lara isimli bir kız var. Babasının desteğine sahip olan Lara, yeni okulundaki bir yarışmaya katılmaya karar veriyor. Ancak Lara, bir erkek olarak doğduğu için vücudunun gereken sert disipline düşündüğü kadar kolaylıkla adapte olamadığını fark ediyor. Filmin kadrosunda Arieh Worthalter, Oliver Bodart, Tijmen Govaerts, Katelijne Damen, Valentijn Dhaenens, Magali Elali ve Alice de Broqueville gibi isimler yer alıyor.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER