Pelin Turgut’un ilk kitabı Eriyen Ülkenin Sırları çıktı!

Pelin Turgut’un ilk kitabı Eriyen Ülkenin Sırları çıktı!
!f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nin kurucularından ve direktörlerinden, masal anlatıcısı Pelin Turgut’un ilk kitabı Eriyen Ülkenin Sırları, Ganj Yayınları’ndan çıktı. 10 hikâyeden oluşan ve güncel sanatçı lent Gültek tarafından resimlenen kitap, günlük hayatın koşturmacalarından sıkılmış yetişkinleri, içinde büyünün, kayıp hikâyelerin, konuşan haritaların, duygusal uzaylıların geçtiği büyülü ve şiirsel bir yolculuğa çıkarıyor.
 
17 yıldır bağımsız sinemanın Türkiye’deki kalesi !f İstanbul Bağımsız Film Festivali’nin kurucularından ve direktörlerinden Pelin Turgut’un ilk kitabı Eriyen Ülkenin Sırları, Ganj Yayınları’ndan çıktı. Aynı zamanda TIME, The Independent gibi pek çok yayında yazarlık yapmış, Avrupa’da ve Türkiye’de masal anlatıcılığı yapan Turgut’un kitabı, bir grup masalcının uçlarından eriyen fakat sebebi anlaşılamayan, kısmen hayali bir ülkenin kaybolan hikâyelerini keşfedişini konu alıyor.
 
Masalcılar, uzaylılar, parmak kızlar
Pelin Turgut’un “Bildiğiniz ama bilmediğiniz bir yerin hikâyeleri bunlar. Boğaz’dan çıkan parmak kız, çocukları peşine takan Ramazan davulcusu, Sezen Aksu’yu merak eden uzaylı, mantığı tarafından terk edilen Aşırı Mantıklı Profesör, İstanbul’un ketum dalgıcı, konuştukça kadınlara başka bir dünya vaat eden billboard kadını ve daha nice tuhaf şey bu küçük kitapta saklı. İçinizde yeşermiş umut tohumlarını sulayan bu minik hikâyeler bütünü, yeni bir dünyaya doğru yelken açmış herkesin de hikâyesi” sözleriyle tarif ettiği kitap, yetişkinlere yönelik masallar anlatıyor.
 
Eriyen Ülkenin Sırları’nın illüstrasyonları ise, Türkiye’nin en yenilikçi sanatçı kolektiflerinden Krüw’ün üyelerinden lent Gültek tarafından çizildi ve resimlendi. Kapak resmine de hayat veren Gültek’in özgün ve güçlü çizimleri, hayalbaz, oyunsever ve içindeki hikayecileri uyandırmak isteyen okura bu büyülü yolculukta eşlik ediyor. 
 
Gökçe Çiçek İpek editörlüğünde Ganj Yayınları’ndan çıkan Eriyen Ülkenin Sırları, tüm kitabevlerinde ve internet kitap satış noktalarında 15 TL’den satışa sunuldu.
 
Bir masal anlatıcısı
1975’te dünyaya gelen Pelin Turgut, Siyaset Felsefesi okudu. Yenilikçi sinemanın öncüsü ve 17 yıldır bağımsız sinemanın Türkiye’deki kalesi !f İstanbul Bağımsız Film Festivali’nin ve !f Senaryo Lab’in kurucularından olan Turgut aynı zamanda Reuters, Time ve The Independent gibi yayınlar için Türkiye muhabirliği yaptı. Hikâye anlatıcılığı, ritüel, hareket ve mitolojiyi bir araya getiren, yeni hikayeler yaratmaya odaklı özgün eğitimlerini Avrupa’da ve Türkiye’de yürütüyor. Büyük, küçük, bir çok insana masal anlatıyor. Eriyen Ülkenin Sırları yazarın ilk kitabı.
 
TADIMLIK
Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde, bizler henüz birer hayal, içimiz deve, dışımız pire iken, her yer kapkaranlıkmış. Koyu, kalın, bir çellonun göbeği gibi bilinmezmiş bu karanlık. Her şeyin karanlığıymış.

Sessizmiş bir de çok.

Binlerce yıl geçmiş; zaman da neymiş ki? Karanlık karanlıkla kalmış.

Ve günlerden bir gün karanlık nefes vermiş. Titremiş ve ağzı ateş saçan ejderha kafalı kocaman bir yılan fırlamış içinden. Derisi gökkuşağının her renginde parlıyor, verdiği her nefes kıvılcımlar saçıyormuş. Aynı anda her yerde imiş. Hem yukarda, hem aşağıda, hem içerde, hem dışarda. Bu sayede karanlığın en ücra köşelerinde bile aydınlık kırıntıları belirmiş.
Hikâyeleri de bu kırmızı göbekli Büyük Yılan getirmiş.

Her nefesi bir hikâye, bir dünya imiş. Dünyaların sonu yokmuş o yüzden. O nefes verdikçe çoğalır, zenginleşirlermiş.
Her şey hikâyeymiş onun ağzından dölen; ışıldayan rengârenk iplikler gibiymişler; birbirlerine o kadar karmaşık bir örgüyle, hayal edilebilecek en ince ipek halıdan da sıkı düğümlenmişler ki insan aciz gözüyle bakmaya kalksa gözü kamaşacağından ya budalalaşır ya da kör olurmuş.

Yıldızlar da bu desenlerin içinden çıkmış, denizler de. Denizin içindeki tek gözlü yaşamlar da. O günler de, yirmi beş bin yıl sonraları da, o hikâyelerin içindeymiş en baştan.

Bütün hikâyeler birmiş, ejderha kafalı koca yılanın nefesinde gizli. O yüzden başlangıç da yokmuş, bitiş de.

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER