Krypton'un müziklerini hazırlayan Pınar Toprak: Asıl iş doğru zamanda doğru hissi ortaya çıkarmak

Krypton'un müziklerini hazırlayan Pınar Toprak: Asıl iş doğru zamanda doğru hissi ortaya çıkarmak

Superman'in gezegeninin sesi nasıl?

"Uhrevi" diye cevap veriyor Syfy'ın yeni dizisi Krypton'un tüm seslerini kendi stüdyosunda hazırlayan Pınar Toprak. Bu, Türk bir besteci için önemli bir başarı ve büyük bir stüdyo dizisi için beste yapan bir kadın olması bakımından nadir bir örnek.

"Dizi oldukça sinematik hissettiriyor ve bunun da çoğunlukla Pınar'ın işi sayesinde olduğunu düşünüyorum," diyor baş yapımcı Cameron Welsh. "Titreşimi, enerjisi ve momentumu var. Bu da Krypton gibi bir dizi için gerçekten önemli."

Dizi, Superman'in ailesinin geçmişini iki jenerasyon öncesinde Superman'in dedesi ve El Hanedanı'nın lideri Seg-El (Cameron Cuffe) üzerinden anlatıyor. Sınıf sistemi nedeniyle El ailesi kendisini dışlanmış buluyor ve Dünya doğumlu zaman yolculuğu yapan Adam Strange ile birlikte Brainiac'ı durdurmak, Kal-El'in geleceğini güvence altına almak için savaşıyorlar.

Toprak için zorluk sadece karışık anlatı değil, 43 dakikalık bölüm için 40 dakikaya kadar çıkan müzik teslimi yapıyor olmak. "Günde 12 saat çalışma part-time olur," diyor. Onun özel yapım sesleri Krypton'a karanlık ve kasvetli atmosferini verirken Seg'in dik başlı doğası ve askeriyeden Lyta ile olan yasak ilişkisi kahramanlığın ve sıcaklığın müziğini de talep ettiriyor.

"Dizinin birçok kalbi var. Bizim dünyamız olmasa da birçok motivasyonla, başarıyla ve zorlukla bağ kurabiliriz. Doğru zamanda doğru hissi ortaya çıkarmak asıl iş."

Uzak bir dünya için uygun sesi çıkarmak alengirliydi diyor dizinin yürütücüsü Welsch. "Geleneksel enstrüman istemedik. İnsanları başka bir yere götürmek istedik. Ama çok uyumsuz ve tanımadık olmamasını da istedik, bu dikkat dağıtıcı ve rahatsız edici olabilirdi. Pınar'ın müziği özel ve orijinal hissettiriyor ama aynı zamanda tanıdık bir şey de var."

Toprak'ın hünerleri arasında ahşap çerçevesi beş taraflı “S” logosuna benzeyen “elektro-organik” bir vurmalı çalgı olan aFrame de yer alıyor. “Kullandım çünkü Süpermen sembolüne benziyor” diyor. “Kendin performans sergileyebilirsin; çok tuhaf dokular ve gıcırtılar yaratabilirsiniz. Bir çeşit sınırsız bir ses tasarımı. ”

Ve Seg-El'in Kandor'da uğradığı barlardaki tüm o arka plan müziği? O da Toprak'a ait. Başka bir gezegen, bu yüzden en son çıkan Diane Warren müziğini lisanslayamazsınız. “Kripton'daki havalı çocuklar ne dinler?” diyor gülerek. “Hemen hemen her bölümde Krypton için yeni bir hit müzik yapma fırsatım oldu!"

Welsh de ekliyor: “En çok dinlediğim şey bu. Gerçekten eğlenceli. Bu barda gerçekten takılmak ve sadece müziği dinlemek istiyorum.”

Haftalarca aynı müziği devam ettiren birçok dizinin aksine, Krypton'un sesi gelişmeye devam ediyor. Toprak, beşinci bölümden başlayarak vokallerin "sese tamamen farklı bir lezzet katacağını” belirtiyor.

Toprak geçtiğimiz yıl DC'nin bir diğer projesi Justice League için de müzik yaptı, bu da Krypton yapımcılarının kadrajına girmesini sağladı. On yıl kadar önce Toprak, Krypton için çalışma ihtimali en düşük isimlerden biri olabilirdi. Çoğu yapımcının bir kadının agresif aksiyon müziği yazabileceğine inanmadığı bir zaman vardı. O günler artık geçmişte kalmış görünüyor.

Welsh, “Kameranın önünde ve arkasında farklı ve kapsayıcı olmak için bilinçli bir çaba yürüttük. Bence Pınar yıldızı yükselen bir isim. Dizi birçok yönüyle hırslı bir yapım ve Pınar'ın yaptığı müzik bize bu hırsın karşılığını almamızı sağladı,” diyor ve Toprak'a işini kazandıranın müziği olduğunu ekliyor.


Diziyi, her perşembe 22:00'de beIN Series Sci-Fi'da izleyebilirsiniz.

Kaynak


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER