Dubai merkezli MBC kanalı Türk dizilerinin gösterimini durdurmaya başladı!

Dubai merkezli MBC kanalı Türk dizilerinin gösterimini durdurmaya başladı!
Bir süredir uzu görünen kriz nihayet fiziki olarak da ortaya çıktı ve Türk dizilerinin yayını 2 Mart itibariyle MBC kanallarından kaldırıldı.

Dubai merkezli Arap yayıncı MBC'nin The National'a yaptığı açıklamada Mısır kanalı MBC Masr dahil tüm kanallarından aksi belirtilene kadar Türk içerikleri kaldırma talimatı aldıklarını belirtti.  MBC Grup sözcüsü Mazen Hayek bu kararın gerekçesi hakkında "Türk dizilerinin çoğu Arap ülkesinde yayından kaldırılması MBC dahil birçok medya şirketini ilgilendiren bir karardır," diye belirtti ve "Karar Suudi Arabistan saatiyle 2 Mart 01.00'de alınmıştır." dedi.

Bu kararın etkilediği 6 dizi arasında sadece beş bölüm yayınlanmış suç dizisi Al Dakheel (İçerde) ve 84. bölümünde kalan tarihi dizi Anta Watani (Vatanım Sensin) de var. Hayek, yasaktan etkilenen diğer kanallarla ilgili açıklama yapmazken karar Dubai TV'yi etkilemiş gibi gözükmüyor. Zira kanalın internet sitesindeki yayın akışına göre Sultana Kosem (Muhteşem Yüzyıl: Kösem) dizisi hafta içi 21.00'de ekrana gelmeye devam edecek gibi görünüyor. Şubat ayında OSN ile ortaklık yaptığı duyurulan çevrimiçi yayın platformu Netflix'de de halen 20'ye yakın Türk içerik yayınlıyor. Bunların arasında 2011 yapımı tarihi dizi Muhteşem Yüzyıl ve 2009 yapımı popüler dizi Ezel var.

Türk dizileri Arap dünyasında yer edinmeye son 10 yıldır yükselerek devam ediyordu. Haber yerel medyaya düştükten sonra geçtiğimiz ay Dubai'de düzenlenen Discop Fuarı'na da katılan ülkemizin en büyük içerik satışı firmalarından birinin yetkilisiyle görüştük. Firma yetkilisinin verdiği bilgiye göre dizilerin yayından kaldırılma haberi Discop fuarı esnasında tebliğ edilmiş. Fuar esnasında pek çok dizinin de satış sözleşmesi imzalanmadan alımdan vazgeçilmiş. Ayrıca duyumlarımıza göre Suudi Kraliyet Mahkemesi'nin kararıyla gerçekleşen bu yasaklamanın ne kadar süreceği ise bilinmiyor. Ancak MBC resmi açıklamasında bu yasaklama kararının kaynağını belirtmezken gerekçe olarak da  ülkelerinde yerel içerik kalitesini yükseltmek ve sektörü desteklemek için alındığının altını çizerek, "Bu sayede çok kaliteli Arap dizileri üretme fırsatı yakalayabiliriz" açıklamasını yaptı.

Türk dizilerinin Arap dünyasıyla ilk teması 2008'de Noor (Gümüş) dizisinin bölgede büyük popülerlik kazanması ile yükselmeye başlamıştı. Dizinin MBC'de yayınlanan final bölümü açıklanan rakamlara göre Arap Körfezin'den Fas'a kadar birçok bölgede toplam 80 milyon seyirciye ulaşmıştı. Gümüş'ün bu büyük başarısı sayesinde Türk dizisi furyası başlamıştı. Bilindiği üzere Türkiye'de üç sezondur faaliyet gösteren O3 Medya da MBC ortaklığında kurulan bir yapım şirketi ve aynı zamanda yayından kaldırılan dizilerden biri olan Vatanım Sensin'in de yapımcısı. 

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER