Resmen duyuruldu: Disney, 21st Century Fox'u satın alıyor

Resmen duyuruldu: Disney, 21st Century Fox'u satın alıyor

The Walt Disney Co. ve 21st Century Fox arasındaki bir süredir görüşmeleri devam eden satın alma görüşmelerinde sona gelindi. Disney, şirketin büyük bir kısmını satın alıyor. Satın alma hisse başı 40$'dan toplamda 52.4 milyar $ değerinde.

Anlaşmayla birlikte Disney, 21st Century Fox'un film kolunu, National Geographic'i ve FX'i satın almış oldu. Ayrıca anlaşmaya bölgesel spor kanalları (22), uluslararası kanallar (300+) da dahil. Hatta Disney, böylece Fox'un Hulu'daki %30 hissesini, Endemol Shine'ın %50'sini, uydu servisi Star India'yı ve Avrupa'nın ücretli televizyon devi Sky'ın %39'unu da satın aldı.

Fox'un Los Angeles'taki 425 milyon $ değerindeki 21 hektarlık stüdyo arazisi Rupert Murdoch'ta kalıyor. Anlaşmayla birlikte Rupert Murdoh ve iki oğlu dahil olmak üzere Fox'un hissedarları Disney'in yaklaşık %25 hissesinde söz sahibi olacak. Murdoch ailesinin payı ise %5 civarında.

Fox'un bünyesindeki Fox Broadcast Network, Fox News, Fox Business Network, Fox Sports ve 28 televizyon istasyonunun kontrolü de Murdoch ailesinde kaldı. Disney'in şirketi satın almasıyla Hulu'daki payı %60'a çıktı ve şirketin kontrolünde çoğunluk ona geçti. Ayrıca tarihin en büyük satın alma anlaşmalarından birisine imza atan Disney'in CEO'su Robert Iger'ın 2019'da bitecek sözleşmesi 2021'e uzatıldı.

Disney, Iger yönetiminde Pixar, Lucasfilm ve Marvel'ı da satın almıştı. Fox'u satın almasıyla birlikte X Men, Deadpool, Fantastic Four, The Simpsons, Family Guy, Alien ve Avatar serisinin hakları da şirkete geçti. Şirket yakında kendi projelerini yayınlayacağı bir online yayın platformu açmaya da hazırlanıyor. Anlaşmanın resmi kurumlar tarafından onaylanma ve tamamlanma sürecinin yaklaşık bir yıl sürebileceği tahmin ediliyor.



BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER