En sıra dışı haber programı NEXUS, TRT World ekranında yayın hayatına başladı!

En sıra dışı haber programı NEXUS, TRT World ekranında yayın hayatına başladı!
Hiçbir yerde görülmemiş en iyi hikayelerin, cesur, cüretkar ve esprili bir bakış açısı ile analiz edildiği NEXUS, bundan böyle her perşembe akşamı TRT World ekranında izleyici ile buluşacak.

İngilizce yayın akışı, zengin haber ve belgesel içeriği ile Dünya haberciliğine yeni bir bakış açısı getirmeyi amaçlayan TRT World, şimdi yepyeni bir haber formatına sahip ‘NEXUS’u ekrana taşıyor. Hiçbir yerde görülmemiş en iyi hikayelerin, cesur ve esprili bir bakış açısı ile analiz edileceği ‘NEXUS’, İngilizce olarak her perşembe akşamı saat 23.30'da TRT World ekranlarında izleyici ile buluşacak.

NEXUS, gerçek verileri, videoları ve dijital konuşmaları analiz ederek aktaracak. İzleyici, programın sunucusu Matthew Moore’un çoklu ekranlar aracılığıyla vereceği haberler sayesinde sadece resmin tamamını görmekle kalmayacak, aynı zamanda rutin haberlerde görünmeyen ayrıntıların da farkına varacak.

Programın ilk bölümünde, ABD Başkanı Donald Trump’ın sosyal medya kullanarak, kişisel ve tahrik edici medya stratejisiyle, basını ne derece kendi lehine kısıtladığı, bir dilbilimci, bir psikolog ve bir de hukuk uzmanı eşliğinde analiz ediliyor. “Brexit Mücadelesi” isimli ikinci bölümde ise dikkatler, İngiltere Başbakan’ı Theresa May’in bu süreçte yaşadığı talihsizliklere çekiliyor. Theresa May’in ülkesine Brexit aracılığıyla rehberlik ettiği bu süreçte ayakta mı duracağı yoksa öncüsü Margaret Thatcher gibi kamuoyundan dışlanacağı ihtimalleri üzerinde duruluyor.

Daha önce birçok uluslararası kuruluşlarda gazetecilik yapan programın sunucusu Matthew Moore, “Her yerde bulabileceğiniz haberlerle vaktinizi harcamak istemiyoruz. Analiz edilmiş en iyi hikayeleri başka hiçbir yerde bulamayacağınız haliyle NEXUS’la sunuyoruz. Bizler mizah anlayışına sahip habercileriz; beklenmeyeni bekleyin!” ifadelerini kullandı. Programın Baş Yapımcısı Sarah Head ise NEXUS’un izleyicilere benzersiz bir haber anlayışı kazandırmak için orijinal dijital araştırma yöntemlerini kullandığını ve TRT World program yelpazesine bilgilendirici, eğlenceli ve etkileyici bir katkı sağladığını belirtti.

30 Kasım Perşembe günü Türkiye saatiyle 23:30’da TRT World ekranlarında “Mutlak güç mutlaka yozlaştırır” isimli üçüncü bölümü ile ekrana gelecek NEXUS, neden bazı liderlerin güç ve iktidar statüsünden vazgeçemediklerini sorgulayarak, iktidar kavramına meydan okuyacak. Matthew Moore bu bölümde, Zimbabwe'nin eski Başkanı Robert Mugabe istifaya zorlanırken, iktidarda kalmaya çalışan diğer liderlerin tam olarak ne yapmaya çalıştıklarını sorgulayacak.

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER