National Geographic’in yeni serisi Dian Fossey, 3 Aralık'ta başlıyor!

National Geographic’in yeni serisi Dian Fossey, 3 Aralık'ta başlıyor!
National Geographic üç bölümlük seri “Dian Fossey” ile ünlü primatolog Dian Fossey’nin hayatına ve kurban gittiği cinayete hiçbir yerde yayınlanmamış görüntülerle ışık tutuyor.

Seri 3 Aralık Pazar akşamı saat 21:00’de National Geographic ekranlarında 171 ülkede ve 45 dilde yayınlanacak.

National Geographic, cinayetinin üzerinden geçen 32 yılın ardından ikonik primatolog Dian Fossey’nin hayat hikayesini ve hiçbir yerde yayınlanmamış görüntülerini tüm dünyada yayınlanacak bir seri ile ekranlara taşıyor. “Dian Fossey”, uluslararası bir ikona dönüşen ve hayranlık duyduğu goriller için mücadele ederken hayatını kaybeden Fossey’nin yalnız geçen çocukluğundan başlayarak, Ruanda’daki çalışmalarına ve cinayetine uzanan öyküsünü konu alıyor. Serinin baş yapımcılığını tanınmış yönetmen, prodüktör ve yazar James Marsh yapıyor.

1966 yılında gorillerle ilgili çalışmalarına başlamak üzere ABD’den Afrika’ya doğru yola çıkan Dian Fossey, 1967 yılında Karisoke Araştırma Merkezi’ni kurdu. Hayatının 18 yılını dağlardaki goril nüfusu ile ilgili çalışmalar yaparak e onları koruma altına alarak geçiren Fossey, bu çalışmalar esnasında arkadaş olduğu genç goril Digit’in kaçak avcılar tarafından vahşice katledilmesinden çok etkilendi. Aşık olduğu National Geographic fotoğrafçısı Bob Campbell’ın gidişiyle kalbi daha da fazla kırılan ünlü primatolog, gözlerden uzak kulübesinde 1985 yılında vahşice öldürüldü. Goril araştırmacısı ve doktora öğrencisi Wayner McGuire’ın cinayetle suçlandığı ölümünün üzerindeki sır perdesi ise aradan geçen yıllara rağmen aralanamadı. Fossey’nin kişisel eşyaları ve cinayet mahallinden nesnelerin yanı sıra cinayetle suçlanan McGuire ile özel bir röportajı da içeren seri, aynı zamanda Sir David Attenborough dahil Fossey’nin yakın dostları ve çalışma arkadaşlarıyla röportajları da ekranlara taşıyor.

Ruanda bölgesindeki gorillerin kaçak avcılık karşısında verdiği mücadeleyle dağlarda yaşayan goril nüfusunun hayatta kalmasını ve doğal yaşam alanlarının yok olmamasını sağlayan Dian Fossey’nin üç bölümlük hikayesi National Geographic’te 3 Aralık Pazar akşamı saat 21:00’de, 171 ülkede ve 45 dilde yayınlanacak.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER