Turgut Özakman'ın ölümsüz eseri Şu Çılgın Türkler dizi oluyor!

Turgut Özakman'ın ölümsüz eseri Şu Çılgın Türkler dizi oluyor!
Yayınlandığı günden itibaren milyonların başucu kitabı haline gelen Turgut Özakman'ın kaleme aldığı roman Şu Çılgın Türkler dizi oluyor! 300'ün üzerinde baskı yaparak 2 milyon satan Şu Çılgın Türkler, Türk Dizi Tarihi'nin en fenomen işi olan Muhteşem Yüzyıl'ın yapımcılığını da üstlenmiş olan TIMS&B tarafından televizyona uyarlanıyor.

Hürriyet gazetesinin haberine göre Özakman'ın romanı özenli bir çalışma ve yüksek prodüksiyon yatırımıyla hak ettiği değere uygun biçimde uyarlanmak amacıyla Timur Savcı ve Burak Sağyaşar’ın yapımcılığında dizi olma yolculuğuna başladı bile..
 
Turgut Özakman'ın "dünyanın en haklı savaşı" olarak tanımladığı, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğindeki Kurtuluş Savaşı'nda imkansızlıklar içerisinde verilen kahramanca mücadeleyi anlatan eser, tarihi belgeler ve roman dilini kusursuz bir kurguyla birleştirmeyi başararak edebiyat dünyasında da bir çığır açmıştı.. Yok oluşa ve esarete sürüklenen bir milletin zincirlerinden kurtulduğu, ihanetin kahramanlığa, gelişmiş silahların süngüye, kamyonların kağnıya, işgalcilerin direnenlere yenildiği bu büyük destan şanına yarışır biçimde televizyon izleyicisiyle buluşacak. 

Özakman'ın 83 yıl süren yolculuğunun en önemli eserlerinden biri olarak tanımlanan romanın televizyona uyarlaması için masa üstü çalışmaları başladı ancak projenin yayın tarihi ve yapım detayları hakkında ise henüz detaylar paylaşılmadı. 
 
Turgut Özakman Kimdir?
1930 yılında Ankara'da dünyaya geldi. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden (1952) mezun oldu. Bir süre avukatlık yaptı. Almanya'da Köln'de bir yıl kadar Tiyatro Bilimi Enstitüsü'nde tiyatro öğrenimi gördü (1955-1956). Devlet Tiyatrosu'nda, Ankara Radyosu'nda çalıştı, TRT Merkez Program Dairesi Başkanı ve daha sonra genel müdür yardımcısı (1967) oldu, İzmir Güzel Sanatlar Fakültesi Tiyatro Bölümü'nde öğretim görevlisi, Devlet Tiyatroları genel müdürü olarak (1983-1987) çalıştı. DTCF Tiyatro Bölümü'nde tiyatro dersleri verdi. 28 Eylül 2013 yılında vefat eden Özakman, evli ve bir çocuk babasıydı. 


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER