Ödüllü görüntü yönetmeni Gökhan Tiryaki, ilk kişisel fotoğraf sergisini açıyor!

Ödüllü görüntü yönetmeni Gökhan Tiryaki, ilk kişisel fotoğraf sergisini açıyor!
Altın Palmiye ödüllü ‘Kış Uykusu’ ve hem Türkiye’deki hem de dünyadaki film festivallerinden övgü dolu yorumlarla ayrılan ‘Sarmaşık’, ‘Kelebeğin Rüyası’ ve ‘Bir Zamanlar Anadolu’da’ gibi sayısız önemli filmin görüntü yönetmenliğini yapan Gökhan Tiryaki, ilk kişisel fotoğraf sergisi ‘Cinerama’ ile sanatseverlerle buluşuyor. 2005-2015 yılları arasında çektiği 30 fotoğraftan oluşan sergi, 10-31 Ekim tarihleri arasında UNIQ İstanbul’daki UNIQ Hall’de görülebilir.
 
Amerikan Film Akademisi (AMPAS), Avrupa Film Akademisi (EFA) ve Asya Pasifik Film Akademisi (APSA) üyesi olan görüntü yönetmeni Gökhan Tiryaki, sinemacı kimliğiyle fotoğraf kimliğinin örtüştüğü ve sinerama tekniğiyle çektiği fotoğraflarından oluşan sergi ile yeniden fotoğrafa dönüş yapıyor. Tiryaki’nin, 10 Ekim’de UNIQ İstanbul’daki UNIQ Hall’de açılışı gerçekleşecek ilk kişisel fotoğraf sergisi ‘Cinerama’, ünlü görüntü yönetmeninin 2005-2015 yılları arasında yurt içi ve yurt dışında görev aldığı filmlerin mekân gezilerinde çektiği  fotoğraflarından derlenen 10+1 edisyonlu toplam 30 kareden oluşuyor. 
 
Sinema filmi tadındaki karelerine gezdiği coğrafyalardan panoramik görüntülerle birlikte insan manzaralarını yansıtan Tiryaki, ‘Cinerama’yı şu sözlerle özetliyor: 

“Cinerama, fotoğraf serüvenimin, sinema serüvenimle kesiştiği yıllarda çektiğim yüzlerce karenin içinden kavramsal olarak hem sinemacı hem de fotoğrafçı bakış açımı içinde barındıran fotoğraflardan oluşuyor. Serginin panoramik fotoğraflardan oluşmasının en önemli nedeni insanları alışık olmadıkları bir kadraj anlayışının içine alabilmek ve onları çevreleyen mekânları olabildiğinde geniş vererek bizatihi konunun kendisi haline getirmek. Çok sevdiğim bir söz vardır: ‘Mekânlar insanlarla güzeldir.’ Ben bu güzelliğin peşindeyim. Sanatın içinden insanı çıkarırsanız geriye hiçbir şey kalmaz. Benim fotoğraflarım da öyle.”
 
“HAYATIMIN AYRILMAZ İKİ PARÇASI ‘CINERAMA’DA BİR ARADA!”
 
Gökhan Tiryaki, ‘Cinerama’ adlı sergisinde hayatının ayrılmaz iki parçasını, fotoğraf ile sinemayı bir araya getiriyor. Tiryaki’nin bu heyecanlı serüvene uzanan yolculuğu, çocukluğunda babasının orta format makinesi ile Instamatik 35 mm makinesini keşfetmesiyle başladı. “Fotoğraf çekecek bilince ulaşmadan önce bu makineleri alır incelerdim. İçlerindeki mekanizmaya hayranlıkla bakardım. Yıllar sonra bu makinelere film takıp fotoğraf çekmeye başladım. Dünyayla aramdaki ilişki estetik bir boyut kazandıkça, fotoğrafla aramda da bir yakınlaşma başladı. İşte, tam da o günlerde ilk aşklarımdan biri fotoğraf oldu.” sözleriyle fotoğrafa olan tutkusunu belirten Tiryaki için sanatın bu dalı, hayata bakış açısını, onu yorumlayışını gözler önüne seriyor.
 
 
GÖKHAN TİRYAKİ HAKKINDA:
1972 yılında İstanbul’da doğan Gökhan Tiryaki, ulusal televizyon kanalı TRT’de çalışmış ve 1991 yılında kameraman olarak sinema dünyasına adım atmıştır. 1991 ila 1996 yılları arasında pek çok televizyon filmi ve belgesel yapımın kameramanlığını yapan Tiryaki, 1996 yılında görüntü yönetmeni olarak çalışmaya başlamıştır. Son dönem Türk sinemasında hem yurt içinde hem de yurt dışında pek çok ödül almış, gişe rekorları kırmış filmlerin ardında imzası olan görüntü yönetmeni, Nuri Bilge Ceylan’a Altın Palmiye ödülü kazandıran ‘Kış Uykusu’ filminin sinematografisiyle Türk Sinema Tarihi’nde unutulmaz bir yapıma adını yazdırmıştır.
 
 
FİLMOGRAFİ:
2018   Ahlat Ağacı (Post-prodüksiyon)
2017   İşe Yarar Bir Şey
2017   Tatlım Tatlım
2016   Ekşi Elmalar
2016   Ali ve Nino
2015   Sarmaşık
2014   Unutursam Fısılda
2014   Three Windows and a Hanging
2014   Kış Uykusu
2014   Bi Küçük Eylül Meselesi
2013   Tamam mıyız? 
2013   Kelebeğin Rüyası
2013   Celal ile Ceren
2013   CM101MMXI Fundamentals (Belgesel)
2012   Lal Gece
2011   Dedemin İnsanları
2011   Bir Zamanlar Anadolu’da
2010   Prensesin Uykusu
2009   Vavien
2009   Karanlıktakiler
2009   Lodos
2008   Issız Adam
2008   Üç Maymun
2007   Zincirbozan
2007   Bir İhtimal Daha Var
2006   İklimler
 
 
İLGİLİ LİNKLER:BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER