Netflix, Uzay Yolu hayranlarının favori bölümlerini açıklıyor: Işınlanmaya hazır mısın?

Netflix, Uzay Yolu hayranlarının favori bölümlerini açıklıyor: Işınlanmaya hazır mısın?
Star Trek: Discovery, 25 Eylül’de Netflix’te prömiyer yapacak. Bu haberle Star Trek ya da bizdeki bilinen adıyla Uzay Yolu hayranlarını sevindiren Netflix ünlü dizinin hem dünyada hem Türkiye’de en beğenilen, yani en çok yeniden izlenen bölümlerini araştırdı.

Netflix’te Star Trek dizilerinin toplam 695 bölümü yayınlanıyor ve dünya genelinde yaklaşık 12 bin kişi 695 bölümün tamamını seyretti! Bu, seri fanatiklerinin tam 536 saat, yani 22 gün boyunca Uzay Yolu izlediği anlamına geliyor. En çok yeniden izlenen bölüm ise Star Trek: Voyager – Son Oyun, 1. & 2. Kısım (Sezon 7, Bölüm 24) oldu.

TÜRK UZAY YOLU HAYRANLARININ SEÇİMİ
Türkiye’deki Star Trek severlerin en çok beğendikleri bölüm de Star Trek: Voyager – Son Oyun, 1. & 2. Kısım (Sezon 7, Bölüm 24). Türklerin en çok tekrar izledikleri ikinci bölüm Star Trek: The Next Generation, Son Karakol (Sezon 1, Bölüm 4) olurken, üçüncü sırada Star Trek: The Next Generation: Milyonlarca Işık Yılı Uzaklıkta (Sezon 1, Bölüm 5) yer aldı. Türkiye’de en çok yeniden seyredilen Star Trek bölümlerinin listesi aşağıdaki şekilde:

DİZİ

SEZON

BÖLÜM

BÖLÜM ADI

Star Trek: Voyager

7

24

Son Oyun, 1. & 2. Kısım

Star Trek: The Next Generation

1

4

Son Karakol

Star Trek: The Next Generation

1

5

Milyonlarca Işık Yılı Uzaklıkta

Star Trek

1

4

Hiçbir İnsanın Ayak Basmadığı Yerler

Star Trek: The Next Generation

1

3

Ahlak Kuralları

Star Trek: Voyager

1

3

En Baştan

Star Trek: The Next Generation

4

1

Bir Taşla İki Kuş: 2. Kısım

Star Trek: The Next Generation

3

26

Bir Taşla İki Kuş: 1. Kısım

Star Trek: The Next Generation

1

6

Aramızda Ama Yalnız

Star Trek

1

5

Gizemli HastalıkGenel olarak her dizinin ilk bölümünün, en çok seyredilen olması şaşırtıcı değil. Netflix’in araştırmasına göre Uzay Yolu dizilerinde herhangi bir sezonun ilk bölümünden sonra en çok yeniden seyredilen bölümlerin ise yeni ırkların, karakterlerin veya kaptanların tanıtıldığı bölümler olduğu görülüyor. Ayrıca zamanda yolculukların yapıldığı, uzaylıların adam kaçırdığı ve “karma” bölümler de seyircilerin en çok tekrar izledikleri arasında yer alıyor.

Peki Netflix’te hangi Star Trek dizisi en sevilen? Verilere göre The Next Generation ve orijinal dizi daha büyük bir izleyici kitlesine sahipken, Voyager ve Deep Space Ninehayranlarının sevdikleri bölümleri daha fazla tekrar izlediği görülüyor.

Sonuçta her seri farklı bir özelliğe sahip. Örneğin dizinin orijinalinde Klingonlar arzıendam ederken, The Next Generation, Deep Space 9 ve Voyager’ın yolunu açıyor, Voyager’de ise ilk kadın kaptan ile karşılaşıyoruz. Ve tüm Uzay Yolu serilerini barındıran Netflix sayesinde dizinin hayranları istedikleri sezonu istedikleri her an, dilediğince izleyebiliyor.

25 Eylül’de ise Netflix 188 ülkede Star Trek: Discovery’i yayınlayacak. Yeni bir uzay gemisi, yeni bir ekip size bekliyor!METODOLOJİ:
Netflix 190 ülkedeki 104 milyon üye arasından Star Trek: The Next Generation, Star Trek: Enterprise, Star Trek: Deep Space Nine, Star Trek: The Original Series ve Star Trek: Voyager dizilerini seyredenlerin izleme alışkanlıklarını analiz etti. Her sezonun ilk iki bölümleri doğası gereği en çok seyredilenler olduğu için bu bölümler araştırmaya dahil edilmedi. Daha önce baştan sona izlediği bir bölümü tekrar açarak en az altı dakika boyunca seyreden üyeler “yeniden izledi” olarak kabul edildi.
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER