Netflix, 2018'de içeriğe 7 milyar dolar ayıracağını açıkladı!

Netflix, 2018'de içeriğe 7 milyar dolar ayıracağını açıkladı!
Netflix'in içerikten sorumlu yöneticisi Ted Sarandos, Variety'ye verdiği röportajda platform ve gelecek planları hakkında çeşitli açıklamalarda bulundu.

2015'te içeriğe 5 milyar $ ayıran platform, geçtiğimiz yıl 6 milyar $ ayırmıştı. Sarandos gelecek yıl içinse 7 milyar $ ayırmayı hedeflediklerini belirtti. Lisanslı içeriklerle orijinal içeriklerin yüzdesinin yarı yarıya gelmesi içinse birkaç yıl daha süre gerekecek.

190 ülkede 104 milyon üyesi olan şirket, pek çok ülkede büyümeye de devam ediyor. Platform kısa süre önce ABC'nin demirbaşı Shonda Rhimes'ı transfer ederek büyük yankı uyandırdı. Öncesinde ünlü şovmen David Letterman'ı emeklilikten döndürerek talk şov anlaşması imzaladı. Coen Kardeşler ile yeni bir dizi için anlaşma yapmasıyla birlikte çizgi roman şirketi Millarworld'ü de satın aldı.

Ancak daha önce 4.8 milyar $ borcu olduğunu açıklamıştı ve stüdyolarla 15.7 milyar $'lık uzun vadeli anlaşmaları da bulunuyor. Bu durum ise yaptığı harcamaların eleştirilmesine sebep oluyor. Sarandos konu hakkında "Sahip olmadığımız parayı harcamıyoruz. Gelirimizi harcıyoruz. Endüstrideki en düşük borç seviyelerinden birine sahibiz," dedi.

Ayrıca şirket gelecek vadede özellikle film konusunda büyümeyi ve başarılı atılımlarda bulunmayı hedefliyor. Orijinal içeriklere önem vermelerinin nedenlerinden birisi ise Sarandos'un Netflix başarılı olmaya devam ettikçe kanalların içeriklerini kendilerine lisanslamayı bırakabileceği konusundaki çekincesi.

Ayrıca Sarandos dünyanın en büyük pazarlarından Çin'e açılmayı yakın zamanda düşünmediklerini de belirtti. Buna göre Latin Amerika'da işler yolunda gidiyor, Batı Avrupa'nun durumundan da memnunlar. Netflix'in geleceği için önemli nokta "Kore'deki insanların bizi Kansas'takiler kadar sevmesi için neler yapabiliriz?" sorusu. Deneyimli yönetici gelecek birkaç yıl içinde dünya genelindeki ülkelerde hazırladıkları uluslararası yapımların sayısını artıracaklarını da açıkladı.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER