Kutluğ Ataman yapımı Ruhuma Asla, sansürsüz ve bedelsiz olarak WitchTV’de yayında!

Kutluğ Ataman yapımı Ruhuma Asla, sansürsüz ve bedelsiz olarak WitchTV’de yayında!
Kutluğ Ataman’ın, merkezinde Türkan Şoray gibi davranan ve gerçek yaşamı da Türkan Şoray melodramlarına benzeyen bir trans bireyin yer aldığı çoklu kanal video enstalasyonu “Ruhuma Asla”, tek kanal versiyonu ile WitchTV’de sansürsüz ve bedelsiz olarak yayında!
 
New York Times, Los Angeles Times, The Guardian gibi önemli mecralarda hakkında yazılar yayınlanan; 2. Berlin Bienali’nde, Nikolaj Copenhagen Contemporary Art Center, The Serpentine, The Barbican, Santa Barbara Museum of Art ve İstanbul Modern’de sergilenen “Ruhuma Asla”, artık WitchTV’de dileyen herkes tarafından izlenebiliyor.
 
“Ruhuma Asla” adını, eski Türk filmlerindeki iyi Türk kızı karakterinin tecavüzcüsüne söylediği, klişeleşmiş cümlesinden alıyor: Bedenime sahip olabilirsin, ama ruhuma asla! “Ruhuma Asla”nın merkezinde, Yeşilçam’ın divası Türkan Şoray gibi davranan ve gerçek yaşamı da Türkan Şoray melodramlarına benzeyen bir trans birey yer alıyor. Ceyhan, erkek olarak dünyaya geliyor. Çocukluğu, “feminen” davranışlar sergilediği için asker babası tarafından yediği dayaklarla geçiyor. On üç yaşındayken kendisindeki cinsel “sapma”nın tedavi edilmesi için psikiyatrlara götürülüyor. İstanbul’da tanınmış bir emniyet amiri olan Hortum Süleyman tarafından dövülüp işkenceye uğruyor. Şimdi ise Lausanne’da yaşıyor ve Yeşiller Partisi’nde aktivizme devam ediyor.
 
“Ruhuma Asla” hem belgesele hem de kurguya benziyor, ancak ikisi de değil. Yüz yüze ve sert bir biçimde anlatılan hikâye, klasik Türk melodram stilini taklit ediyor.

“RUHUMA ASLA”YI İZLEMEK İÇİN: https://www.youtube.com/watch?v=Dvqes4i5Tbg

 
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER