Kelebek koleksiyoncusu Stefan Naumann’ın hikâyesi WitchTV’de!

Kelebek koleksiyoncusu Stefan Naumann’ın hikâyesi WitchTV’de!
Kutluğ Ataman imzalı, çoklu kanal video enstalasyonu Stefan’ın Odası”, tek kanal versiyonu ile WitchTV’de şimdi herkesin ziyaretine açık! Eğlenceli ve bir o kadar ürkütücü “Stefan’ın Odası”; kelebek koleksiyoncusu Stefan Naumann’ın tırtılları kelebeğe dönüştürmek için gösterdiği özeni ortaya koyan, metaforlarla dolu bir başkalaşma hikâyesi.
 
Kutluğ Ataman, WitchTV adını verdiği Youtube kanalında kültleşmiş filmleri ile birlikte; sergi mekanlarında enstalasyon-heykel formunda biçimlendirdiği video çalışmalarını da tek kanal halinde ücretsiz olarak yayınlıyor.
 
WitchTV’de sanatseverlerle buluşan “Stefan’ın Odası”, 2010-2011 yılları arasında İstanbul Modern Sanat Müzesi’nde “İçimdeki Düşman” adlı sergide Ataman’ın birbirinden özel diğer 10 video enstalasyonu ile birlikte yer aldı. İzleyicileri, bir erkeğin kafasının içine ve düşüncelerine doğru yolculuğa çıkaran Stefan’ın Odası”, aynı anda hem davetkâr hem de rahatsız edici olmayı amaçlıyor. Eser ayrıca, ikinci kuşak Queer Sanat’ın en önemli ve olgun eserlerinden biri olarak kabul ediliyor.
 
Stefan Naumann, tırtıllarının başkalaşıp harika kelebeklere dönüşmesine kendini adamış bir kelebek koleksiyoncusudur. Orijinalleri yalnızca MoMA, Tate gibi dünyanın önde gelen müzelerinde bulunan ve Kutluğ Ataman’ın “video heykel” olarak nitelendirdiği “Stefan’ın Odası”, müzelerde havada yüzen oda benzeri bir yapı biçiminde sergileniyor. WitchTV’de tek kanal versiyonuyla izlenebilen eserin adı; yalnızca Stefan’ın ruhunu ve tropik güvelere olan takıntısını ifade etmekle kalmıyor, aynı zamanda gösterimlerin yer aldığı beş farklı ekranın oluşturduğu gerçek bir odayı da betimliyor. “Öykü duvarı” adı verilen ekranlardan bir tanesi hikâyeyi anlatırken diğer ekranlar ise tüm renkleri sergilenen, kocaman, sabitlenmiş ölü güveleri gösteriyor. Sanatçı bu koza benzeri yapıyı; kendisini her zaman bir yapı içinde sınırlamak zorunda kalan Stefan’ın “başka bir şey” olma arzusunun metaforu olarak görüyor. Bu onun odası da olabilir, Stefan’ın özel dünyasını, düşüncelerini barındıran kafasının içi de…
 
WITCHTV HAKKINDA
Kutluğ Ataman; “Çoğu kamunun vergilerinden oluşan desteklerle yapılan filmleri, şimdi kamuya ücretsiz olarak geri verme zamanı!” diyerek, filmlerini var olan en iyi kalitede, ücretsiz olarak yayınladığı Youtube kanalını kurdu. Ataman’ın,internetteki kalitesiz korsan yayınlara engel olmak ve RTÜK yüzünden sansürlenen filmlerinin aslını seyircisiyle buluşturmak amacıyla kurduğu ve Türkçede “cadı” anlamına gelen WitchTV adını verdiği kanal 28 Mayıs’ta yayın hayatına başladı.
 
WitchTV’de ilk aşamada Kutluğ Ataman imzalı dört film ve Metin Çavuş’un, Ataman’ın hareketli resim sanatları alanında yarattığı öncü nitelikteki eserleri, sanat teorisi ve pratiği üzerine odaklanan “Kutluğ Ataman” adlı belgeseli seyirciyle buluştu. Ataman’ın, Hülya Avşar, Vildan Atasever ve Feride Çetin’in başrollerini paylaştığı bol ödüllü “2 Genç Kız” ve ‘çakma belgesel’ türünün Türkiye’deki ilk örneği olan “Aya Seyahat”  filmleri WitchTV üzerinden izlenebilir. Aynı zamanda orijinalleri sadece MoMA, Tate gibi dünyanın önemli müzelerinin koleksiyonlarında yer alan “Stefan’ın Odası” ile 2000 yılında Berlin Bienali’nde ilk çıktığında olay yaratan “Ruhuma Asla” adlı Ataman imzalı çoklu kanal video enstalasyonlarının tek kanal versiyonları da bu kanaldan izlenebiliyor.
 
Tamamen ücretsiz ve sansürsüz olarak yayın yapan WitchTV, izleyicilerine en iyi kalitede film izleme keyfi sunuyor. Kanal, seyirciye AIRPLAY ile televizyona ya da projeksiyon sistemine bağlanarak film izleme olanağı da sağlıyor. Korsan yayıncılığa bir cevap olan WitchTV, ileride çözünürlük kalitelerini daha da yükselterek gelişen teknolojiye ayak uyduracağının sözünü de şimdiden izleyicilerine veriyor.
 
Filmlerin demokratik bir şekilde herkese ulaşmasını amaçlayan WitchTV ile ilgili daha fazla bilgiye witchfilms.com adresinden ulaşmak ve film posterlerini yine bu siteden indirmek de mümkün. BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER