13 Reasons Why’ın bir gencin intiharına sebep olduğu iddia ediliyor

13 Reasons Why’ın bir gencin intiharına sebep olduğu iddia ediliyor
Netflix'in geçtiğimiz mart ayının sonunda başlayan ve kısa sürede fenomen haline gelen gençlik draması 13 Reasons Why'ın bir intiharda etkili olduğu iddia ediliyor.

Peru’da yaşayan 23 yaşındaki Franco Alonso Lazo Medran, “Bu kalp kırıklığına artık dayanamayacağım” diye bağırdıktan sonra kendisini dördüncü aşağıya attı. Genç adam hastaneye kaldırılmış olsa da hayatını kaybetti. Medran'ın intiharının ardından inceleme yapan polis, ardında bırakılmış iki not buldu. Bunlardan birisi Claudia isminde bir kadına bırakılmışken, diğeri ise gencin intiharına sebep olarak gösterdiği kişilerin isim listesini oluşturuyor. Bu isimlerle birlikte onlara bırakılmış kayıtlar da bulundu.

Olayla ilgili yapılan incelemede dizinin ismi ve etkisine dair kesin bir kanıt olmasa da dizinin konusu yüzünden gencin etkilenmiş olduğu düşünülüyor.

13 Reasons Why, Hannah Baker isimli genç bir kızın intiharının perde arkasını anlatan bir yapım. Hannah da intiharının ardından bunlardan sorumlu kişilerin dinlemesi için kasetler bırakıyor. Dizinin her bölümünde kasetlerden birisi ve Hannah'ın başından geçenler işleniyor. İkinci sezon onayı da alan dizinin ilk sezonu 13 bölümden oluşuyor.

Yayınından itibaren pek çok tartışmayı beraberinde getiren dizi için birçok psikolog zararlı olabileceğine dair uyarılarda bulundu. Kanada'daki bir okul da diziyle alakalı okul sınırlarında konuşma yasağı getirdiğini açıklamıştı. Netflix de gelen tepkilerin ardından bölümlerin başına dizinin yaşatabileceği etkilere dair ekstra uyarılar koymuştu.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER