Payitaht Abdülhamid’te yeni harp düzeni başladı!

Payitaht Abdülhamid’te yeni harp düzeni başladı!
Es Film’in yapımcılığını üstlendiği ve Cuma akşamları TRT ekranlarının vazgeçilmez dizisi olan Payitaht Abdülhamid’in dün gece yayınlanan bölümüne Sultan Abdülhamid’in ağabeyi ile olan kuvvetli bağı, devletine ve hayallerine olan inancıyla yeni harp düzenini nasıl oluşturduğu ve Osmanlı’ya oynanan oyunlara karşı siyasi zekasının yarattığı şaşkınlıklar damgasını vurdu..
 
Yönetmenliğini Serdar Akar’ın yaptığı, senaryosunu Uğur Uzunok’un yazdığı dizinin dün geceki bölümünde neler oldu:  
 
Ağabeyin sadakati, kardeşin sevgisi seyirciyi etkiledi!
Payitaht’ta kendi kafasına tetiği dayaması üzerine Abdülhamid’in ağabeyini ne kadar çok sevdiğini ancak devletini daha çok sevdiğini dile getirerek onunla sadakat ve sevgi dolu bir konuşma yaptı. Tahta çıktığı andan itibaren tüm hainliklerin üstesinden gelen Abdülhamid’in diğer devletlerin sabrını tüketen hamlesini bu konuşma sırasında Sultan Murad açıkladı: “Biliyorlardı ki sende dedem Fatih’in aklı, Yavuz Selim Han’ın cesareti ve Kanuni Sultan Süleyman’ın adaleti vardı. Demiryolu girişimin ve tüm bu kışkırtmalar ile saldırıların tek sebebi seni öldürmekti. Bu demiryolu hayalin ile birlikte Osmanlı’ya savaş ilan edecekler!” dedi. Ağabeyinin sadakatli konuşmasından sonra büyük bir güven ve cesaret hisseden Abdülhamid, hem demiryolu için girişimine, hem de “Osmanlı Devleti'nde birlik ve dirlik”  için yeni bir harp düzenini tertibe başladı.    
 
Herzl’in yeni planlarını Abdülhamid bozdu!
Herzl, Viyana’ya giden gemiden indi ve yine Filistin’de Yahudi Devleti kurma hayalleriyle Payitaht’ta gizlenmeyi tercih etti… Bunun için Parvus’la iş birliğine girerek zeytin ticareti yapmak için Filistin’de toprak alımı yapmak istedi. Payitaht’ta yalı arazisi karşılığında Filistin'de topraklar alıp, Kudüs’te Yahudi Devletini kurma hayali yine yarım kaldı. Abdülhamid, Herzl’in kurmak istediği zeytin şirketinin dolandırıcı bir şirket olduğu haberini yine Herzl’in gazetesi yoluyla duyurarak onun bu oyununa da engel oldu.
 
Mahmud Paşa, Mehmet Paşa’nın başını yaktı!
Mahmut Paşa’nın, Sultan Murad’ı kaçırma görevini verdiği Sabahattin’i yakalayan kişi Şehzade Abdülkadir oldu… Kendisini babasına ispat etmeye çalışan Abdülkadir, babasına Sabahattin vasıtasıyla Sara Hedaya’yı götürdü. Aynı zamanda Hürriyet sevdalısı olarak hayatına devam etmeye çalışan Abdülkadir’i;  Mahmud Paşa, oğlu Sabahattin’i kullanarak, demiryolu projesi işine girmesi için ikna etmesini istedi. Abdülkadir,  tren yolu haritasını alarak Sabahattin’e getirdi. Ve Mahmud Paşa, gizli ve sır olan güzergâh yolunu Mehmed Paşa’ya söyleyerek onun Sultan’ın karşısında ifşa etmesini sağladı. Olan Mehmet Paşa’ya oldu. Ve Sultan Abdülhamid onun bütün rütbelerini elinden aldı.   
 
Abdülhamid Zaharoff’tan silah temin etmesini istedi. Ve harp nizamına başladı…
İngilizlerin Ruslar üzerinden ve Hristiyan dünyasını kullanarak Osmanlı’ya saldırı teşebbüslerine karşı harp nizamını ve haritasını belirleyen Abdülhamid, Zaharoff’tan silah temin etmesini istedi. Onlar kendi planlarında Abülhamid’in yalnız, plansız ve zayıf bir Sultan olduğu ihtimali üzerinde dururken, Abdülhamid, kendi harp nizamını zekice ve güçlü planlarını bir bir uygulamak için adım atmaya çoktan başlamıştı.   
 
Sultan, Hatice ve Naime’nin izdivaçları için kararı verdi!
Hatice ve Naime’yi huzuruna çağıran Abdülhamid, onların izdivacı için kararını verdi. Kızı Naime’yi Kemalettin Paşa, yeğeni Hatice’yi ise askerlerden Vasfi ile evlendirmeye karar veren Sultan’ın bu kararı iki genç kızdan birini mutlu diğerini mutsuz eden bir yola götürüyordu…  
 
Zeynep’in göz yaşları, Yusuf’la Ömer’i karşı karşıya getirdi..
Ömer’in çocukluk arkadaşı Yusuf’un kız kardeşi Zeynep, iki yakın arkadaşı karşı karşıya getirdi. Yıllarca Ömer’i seven ve onunla evleneceğini bekleyen Zeynep, Ömer’in onu kız kardeş gibi gördüğünü ve Melike’ye âşık olduğunu, onunla evlenmek istediğini öğrenince göz yaşlarına boğuldu. Kız kardeşinden bu duygularını öğrenen Yusuf,  Ömer’in karşısına dikildi ve onunla kavga etti. Ömer bir çıkmazın içinde ne devletinden vazgeçebilir, ne Melike’ye açılabilir, ne Hiram’dan annesinin intikamını alabilir haldeyken, şimdi de can dostu ve onun kız kardeşinin sorunu hayatına eklendi.  
 
Yetimhanede Sultan’a tuzak
Sultan, bütün olaylar ve nümayişlerde yer alan Hiram’la, kendini av gibi göstererek karşı karşıya geldi. Bu planını da Hiram’ın Vatikan’la mesajlaşması yoluyla gerçekleştirdi. Yetimhanedeki çocuklarla iftar yemeğinde olduğu bir akşam, hazırladığı tertiple Hiram’ın kendisini takip etmesini sağlayan Sultan, onu yetimhanenin mahzeninde bekliyordu. Hiram ise kendisine seslenen Sultan’a ateş etmekte geç kalmadı. Acaba silahtan çıkan kurşun Sultan’a isabet edecek mi? Bu sorunun cevabı dizinin 16. bölümüyle, 16 Haziran Cuma akşamı TRT1’de!.
 
Başrollerinde;  Bülent İnal, Özlem Conker, Selen Öztürk, Akın Akınözü, Ezgi Eyüboğlu,  Hakan Boyav, Saygın Soysal, İbrahim Kendirci, Berkan Şal, Adnan Biricik, Can Sipahi, Eren Hacısalihoğlu, Gözde Kaya, Bahadır Yenişehirlioğlu, Ali Nuri Türkoğlu, Zeynep Özder, Elena Viunova ve Çağdaş Tekelioğlu’nun yer aldığı Payitaht Abdülhamid; 16. bölümüyle 16 Haziran Cuma ve her Cuma 20.00’de TRT 1’de. BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER