Senaristler istediğini aldı, Amerika'dan grev kararı çıkmadı

Senaristler istediğini aldı, Amerika'dan grev kararı çıkmadı
Amerika'da senaristler birliği WGA ile yapımcılar birliği AMPTP arasında yedi haftadır devam eden görüşmeler nihayet son buldu.

WGA'nin greve gidip gitmeyeceği merakla beklenirken iki taraf üç yıllık geçici bir anlaşmaya vardıklarını duyurdular. Tarafların arasındaki geçerli anlaşma 1 Mayıs itibarıyla dolmuştu. Birkaç gün önce üyelerinden %96.3 ile grev ihtimaline karşı destek alan WGA, anlaşma olmaması durumunda 2 Mayıs'tan itibaren greve gidebileceklerine yönelik bir açıklama da yapmıştı.

Yapılan üç senelik anlaşma kısa bölümlük sezonlara sahip dizilerde çalışan senaristler için daha iyi koruma sunuyor. Birlik üyeleri arasında kısa ve belirli bir projeye bağlı kalınması sebebiyle gelir kaybı yaşandığından memnuniyetsizlik bulunuyordu.

WGA'nın sağlık planında istediği düzenlemeler de yeni anlaşmayla birlikte sağlanmış oldu. Ancak bu yeni anlaşmanın geçerli hale gelmesi için halen WGA'nin doğu ve batı merkezlerinin resmi onayından da geçmesi gerek.

Amerika'daki senaristler son olarak 2007'de dört aylık grev yapmışlar ve bu grev sektörü derinden etkilemişti. Bazı yapımlar sezonlarını erken bitirirken durum bazılarının yayından çekilmesine de sebep olmuştu.

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER