Amerikan Senaryo Yazarları Birliği (WGA) üyelerinden grev için yetkiyi aldı

Amerikan Senaryo Yazarları Birliği (WGA) üyelerinden grev için yetkiyi aldı
Bir önceki grevin ardından neredeyse on yıl geçmişken Amerikan Senaryo Yazarları Birliği (WGA) üyeleri bir kez daha grevin eşiğindeler. Yapılan son oylamanın ardından birlik, üyelerinden greve gitmek için yetkiyi aldı.

6,310 kişinin oy kullandığı oylama sonucunda % 96.3 ile greve destek kararı çıktı. Birliğin yapımcılar birliği AMPTP ile olan anlaşması 1 Mayıs'ta doluyor ve iki taraf henüz anlaşmaya varamamış durumdalar.

Grev kararıyla birlikte WGA bir sonraki görüşmeye elinde grev kozuyla gidebilmiş olacak. Anlaşmanın bir kez daha olmaması durumunda 2 Mayıs'tan itibaren senaristlerin greve gitmesi bekleniyor.

Birliğin greve gitmesi durumunda öncelikli olarak gece yayınlanan talk şovların etkilenecek. Grevin süresine göre yaz dizilerinin erken sezon finali yapması, bazı filmlerin vizyon tarihinin ertelenmesi ve 2017-2018 sezonunun ertelenmesi söz konusu olabilir.

İki taraf arasındaki anlaşmazlığın temeli öncelikli olarak emeklilik ve sağlık planı konusundaki haklarda. Ancak senaristlerin tek bir projeye bağlı kalmalarına yönelik anlaşma maddeleri de birliğin esnetmeye çalıştığı durumlardan.

FX'in araştırmasına göre geçtiğimiz yıl Amerikan televizyonunda 450'den fazla senaryoya dayalı yapım bulunmaktaydı. Ancak özellikle son dönemde kanallar ve online platformlar daha az bölüm sayısına sahip programlar sipariş vermeye başladılar. Senaristler de bölüm başı ücret kazandıklarından daha az bölümlü bir projeye özel olarak bağlı kalmak gelir kaybına ve memnuniyetsizliğe neden oldu.

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER