Payitaht Abdülhamid’te dün gece neler oldu?

Payitaht Abdülhamid’te dün gece neler oldu?
ES Film’in yapımcılığında çekilen, TRT ekranlarında Cuma akşamları büyük beğeniyle takip edilen Payitaht Abdülhamid’in dün geceki yayınlanan bölümüne; Osmanlı'ya karşı Filistin’de Yahudilerin, Müslüman kılığındaki İngiliz hafiyelerine Yahudileri öldürtme tertibinin iç yüzü, Sultan rolünü üstlenen Bülent İnal’ın teyemmüm ile abdesti, namazı ve Osmanlı Devleti için sarf ettiği sözler damga vurdu.
 
Yönetmenliğini Serdar Akar’ın yaptığı, senaryosunu Uğur Uzunok’un kaleme aldığı dev prodüksiyonuyla göz kamaştıran TRT’nin tarihi-kurgu dizisi Payitaht Abdülhamid’te dün gece neler oldu:
 
Osmanlı’ya darbe vurma adımı Filistin’de gerçekleşecek mi?
Sultan Abdülhamid (Bülent İnal), Mahmud Paşa’nın (Hakan Boyav) devletin parasını yatırdığı Rumeli Demir yolu hisselerinin ve içindeki kıymetlisi Fatma Pesent’in (Zeynep Özder) olduğu trenin bombalanmasını önledi. Bu Herzl’in kaybettiği paraların acısıyla Osmanlı'ya karşı daha büyük bir hamle yapmasına neden oldu. Theodor Herzl’in tertiplediği Filistin’deki Müslüman kılığında İngilizler’i masum insanların canını alma girişimindeki oyunu ve Abdülhamid’in bu oyunu anlayıp bozduğu ve “Onlar öldürmek için gelecekler biz yaşatmak için gideceğiz. ” dediği sahneler damgasını vurdu… Sultan, Celal (Umut Kurt) ve Kemaleddin’i (Eren Hacısalihoğlu) Yahudilerin bayramında düzenlenecek katliam için Filistin’e gönderdi. İçeri giren iki subay bu tertibin üstesinden gelecek mi? Haftaya izleyeceğiz…
 
Sultan'ın teyemmümü ve namazı sosyal medyada büyük beğeni kazandı…
Dün gecenin sosyal medyada seyircisi tarafından en çok ilgi gören bir diğer sahnesi de Sultan Abdülhamid rolünü üstlenen usta oyuncu Bülent İnal’ın sabah namazı için uyandığı anda abdest almaya giderken bile abdestsiz adım atmamak için teyemmüm aldığı sahne oldu. Bu ve namaz sahneleri sosyal medyada seyirci tarafından büyük beğeniyle izlendiğine dair yorumların olduğu ve Twitter’da gecenin Türkiye TT listesinde bir numaraya yükselen hashtag’i #SonSultan’da bol bol paylaşıldı.
 
Sultan’ın sözleri sosyal medyada yankılandı…
Abdülhamid’in, Melike’ye (Ezgi Eyüboğlu) teleskop ile şehri gösterdiği sahnede ve ardından Tahsin Paşa'ya (Bahadır Yenişehirlioğlu) söylediği sözler ile tek ayağını kaybetmiş Ermeni bir genç için marangozhanesinde yaptığı tahta bacağın olduğu sahneler bölümün dikkat çeken diğer  sahnelerindendi… Sultan'ın şu sözleri sosyal medyada büyük ilgi ve duygu dolu paylaşımlara neden oldu: “Benim manzara izlediğimi sanıyorlar. Oysa ben milletime bakarım. Bizi öldürmek istiyorlar. Abdülhamid'i öldürsen de biz yaşamışız yaşadığımızı. Benim korkum devletimi, milletimi öldürmeleridir.  Bizim tek gayemiz var; İnsanı yaşat ki Millet yaşasın, Devlet yaşasın. Bizi öldürmeye gelen dahi bizimle hayat bulmalı. "
 
Seniha Sultan’ın planı tuttu…
Geçtiğimiz bölüm Seniha Sultan'ın (Selen Öztürk), eşi Mahmud Paşa’nın bıçakladığı ve Bidar Kadın’ın hastanede tutarak yaşatmaya çalıştığı haremdeki kızı kaçırma teşebbüsü, üzerindeki ihanet damgasını yemesine sebep olmuştu. Bu bölümde Bidar Kadın’ın (Özlem Conker) kardeşi Mehmet Paşa'nın üzerindeki töhmeti kaldırmak için verdiği çaba yine dönüp dolaşıp Paşanın üzerine yapıştı. Çünkü Sara (Elena Vineova) Mehmet Paşa'nın hesabına yüklü bir para yatırdı ve bu belge Seniha Sultan'ı  kurtardı.. Seniha Sultan bununla yetinmeyip haremdeki kızın konuşmaması için, iyileşince onu oğlu Sabahattin’le (Kaan Turgut) evlendirip, kendisine gelin olarak almaya karar verdi.
 
Hiram’ın Ömer’le olan intikam kovalamacası
Ömer tarafından vurulan Hiram ( Berkan Şal) gözünü kaybetti. İntikamı önce Herzl’in ( Saygın Soysal) isteğiyle Osmanlı içindeki görevli birkaç kişiyi ve ardından Ömer’in gözünden sakındığı annesini öldürmesine kadar gitti.  Ömer (Akın Akınözü), Hiram’dan bu intikamını alacak mı? Haftaya göreceğiz…
 
Ahsen geçmişini hatırlayacak mı?
Dizinin dün geceki final sahnesi,  Sara’nın Melike’ye ulaşmak için saraya terzi Ester ile birlikte girdiği ve Sultan Abdülhamid’e yakalandığı sahneydi.. Melike yani yeni adıyla Ahsen geçmişini hatırlayacak mı? Ve Sultan’dan intikam alacak mı?
 
Tüm bu soruların cevapları 7 Nisan akşamı Payitaht Abdülhamid ile TRT1 ekranlarında!
 
Başrollerinde Bülent İnal, Özlem Conker, Selen Öztürk, Akın Akınözü, Ezgi Eyüboğlu,  Hakan Boyav, Saygın Soysal, İbrahim Kendirci, Berkan Şal, Can Sipahi, Eren Hacısalihoğlu, Gözde Kaya, Bahadır Yenişehirlioğlu, Ali Nuri Türkoğlu ve Umut Kurt ve Zeynep Özder’in yer aldığı Payitaht Abdülhamid; her Cuma akşamı 20.00’de TRT 1’de. 
 
7. Bölüm fragmanı:
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER