Savaşçı Maymunların Yükselişi Discovery Channel'da yarın başlıyor

Savaşçı Maymunların Yükselişi Discovery Channel'da yarın başlıyor

Bu iki saatlik belgeselde Uganda’nın Ngogo bölgesindeki savaşçı şempanzelerin görülmemiş ihtiraslarının ve karşı konulamaz yükselişlerinin gerçek öyküsünü izliyoruz.

Bugüne kadar bulunmuş en büyük şempanze grubu olarak bilinen savaşçı maymunlar muazzam bir imparatorluğu ellerinde bulunduruyorlar ve savaş, politika ve ittifaklar yaparak terörle egemenliklerini sürdürüyorlar. 20 yıldan fazla bir süre içinde şahane öyküler üzerinden kurulmuş bir belgesel – delikanlılıklarından başlayıp tam egemenliklerini kurmalarına kadar – film bu muhteşem ve bazen de korku salan hayvanların hayatlarına taze ve sansürsüz bir bakış açısı getiriyor.

İlk önce 1993 yılında bu maymunları incelemeye ve filmlerini çekmeye başlayan araştırmacılar, bu hayvanların nasıl olup da yaban hayatında bugüne kadar görülen herhangi bir şeyin üç mislinden fazlası bir birimi oluşturabildiklerini anlamaya kararlılar. Aradan geçen yirmi yıldan uzun süre, araştırmacıların işlerine bağlılıkları, öykücülerin olağanüstü yetenekleri ve muazzam bir film arşivi – bütün bunlar hayvan davranışlarının, hatta belki de insanın evriminin, daha iyi açıklanabilmesi için çığır açıcı bilgiler sunuyorlar.

Savaşçı Maymunların Yükselişi 15 Mart Çarşamba saat 21.00’dan itibaren Discovery Channel ekranlarında başlıyor.BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER