TRT1, yeni dönem dizisi Payitaht “Abdülhamid”i basınla buluşturdu!

TRT1, yeni dönem dizisi Payitaht “Abdülhamid”i basınla buluşturdu!
Diriliş Ertuğrul, Filinta gibi sevilen dönem dizilerine ev sahipliği yapan TRT1, yeni bir dönem dizisine daha imza atmaya hazırlanıyor. Bugün, Çırağan Sarayı'nın görkemli eşliğiyle düzenlenen yemekli lansman davetiyle dizinin yapım sürecini, detaylarını paylaşan TRT'nin daveti oldukça keyifli geçti.

Oyuncu kadrosu, dekorları, kostümleri ve gerçek mekanlarıyla bugüne kadar çekilen tarih dizileri arasında en detaylı prodüksiyon olma iddiasını taşıyan Payitaht “Abdülhamid” 24 Şubat Cuma 20.00’de TRT 1 ekranında görücüye çıkacak. Lansman davetine Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, TRT Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Eren, TRT 1 Kanal Koordinatörü Kurtuluş Zeydan'ın yanı sıra dizinin yapımcısı, yönetmeni ve başrol oyuncuları da katıldı.

Kocaeli'de kurulan platoyu da ziyaret ettiğini, son derece titiz, uzun bir hazırlık sonrasında bir eserin ortaya konulduğunu gördüğünü dile getiren Kurtulmuş, dizinin Türkiye televizyon tarihinin önemli yapı taşlarından biri olmasını olmasını temenni ettiğini belirterek, böyle bir dizinin yapılması ve kamu yayıncılığından sorumlu TRT'de yayımlanmasının, Türkiye'nin kendi tarihiyle barışmaya başladığının önemli işaretlerinden birisi olduğunun da altını çizdi.

“Bu dizi Osmanlı tarihinin en çok merak edilen ve en çok tartışılan 33 yıllık döneminin son 13 yılına ışık tutacak”
TRT Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Eren yaptığı konuşmada tarihin merak edilen dönemlerine ışık tutan Seddülbahir, Büyük Sürgün Kafkasya, Diriliş Ertuğrul ve Filinta gibi halkın büyük beğenisini kazanmış ve reyting rekorları kıran dizileri ekrana getiren TRT’nin iddialı bir yapıma daha imza attığını belirterek, “Ne mutlu ki bizlere, anlatacak hikâyelerimiz bitmiyor. Bu dizi Osmanlı tarihinin en çok merak edilen ve aynı zamanda da en çok tartışılan 33 yıllık döneminin son 13 yılına ışık tutacak. Osmanlı’nın zaferi ile sonuçlanan Yunan harbi, Filistin topraklarının sultandan istenildiği birinci Siyonist Kongresi, Abdülhamid Han’ın en önemli eserlerinden biri olan Hicaz Demir Yolları çalışmaları dizide izleyeceğimiz tarihi olaylardan sadece bir kaçı." dedi.

Sadece dekor hazırlığı için bin 500 saat çalışıldı!
Dizi ile ilgi teknik bilgilerden de bahseden Eren, dönemin gerçekliğine en uygun mekân dekorların sıfırdan inşa edildiğini, hazırlık süreci boyunca 100'ü aşkın set ekibinin görev aldığını ayrıca boyama, marangoz işçiliği, demir işçiliği gibi dekor yapımı için, 150 kişiden oluşan büyük bir ekip gece gündüz çalıştığını anlattı. Birinci bölüm için Abdülhamid Han Çalışma Odası, Hint-İngiliz Savaş Meydanı, Tekke, Kilise, Camii, Harem Odaları, Suikast Yeri gibi elliyi aşkın yeni mekân hazırlandığını ve dekor hazırlığında bin 500 saati bulan bir çalışma gerçekleştiğin altını çizdi.

Sadece büyük Mabeyin’in tek Mabeyin halısı için 230 metre kare halı dokutulduğunu, Askeri kostümler ve kadı kıyafetlerinin tarih danışmanları eşliğinde 4 ayrı atölyede 20 terziyle hazırlandığını söyleyen Eren, ayakkabı ve şapka atölyelerinde yine döneme uygun özel üretimler yapıldığını ve takı tasarımlarının da özel olarak bu dizi için tasarlandığını belirtti.


Dizinin Ana Teması: Mücadele
Uzun zamandır merakla beklenen Payitaht “Abdülhamid” dizisin ana teması Osmanlı Devleti’nin var olma mücadelesi olacak. Yapım, 1876 yılında çıktığı tahtta 33 yıl kalarak bu zorlu süreci “Ulu Hakan” unvanıyla taçlandıran Sultan Abdülhamid Han’ın hayatını ekrana getirecek. Dizi, dünyanın manipülasyon hamleleriyle gözünü Osmanlı topraklarına diktiği dönemde tahta çıkarak, gücü ve zekasıyla İmparatorluğu var gücüyle ayakta tutan Sultan Abdülhamid Han’ın 20. yılından itibaren döneme damgasını vuran önemli olayları anlatacak.

Sinematografik bir dile sahip olan dizide, 1896 yılından itibaren, Abdülhamid Han’ın yaşadığı önemli olaylar kronolojik bir sırayla izleyici ile buluşacak. Osmanlı’nın zaferi ile sonuçlanan “Yunan Harbi”, Filistin topraklarının Sultan’dan istenildiği 1. Siyonist Kongresi; Abdülhamid’in en önemli eserlerinden biri olan Hicaz Demiryolu çalışmaları gibi tarihe damga vuran olaylar ekrana gelecek.

“Payitaht Abdülhamid”in ilk bölümü 24 Şubat Cuma günü saat 20.00’de TRT 1'de!
Oyuncu kadrosu, dekorları, kostümleri ve gerçek mekânlarıyla göz kamaştıracağa benzeyen yapım, daha önce yine TRT ekranlarında ekrana gelen “Filinta” ve “Zeyrek ile Çeyrek” dizileri ile Türkiye’nin ilk Hollywood projesi olan -Y Production ile ortak yapımını üstlendiği- “The Ottoman Lieutenant- Osmanlı Subayı” filmini yapan ES Film imzası ile ekrana gelecek.

Geniş bir tarihçi danışman kurulu tarafından kaleme alınan dizinin senaryosu Osman Bodur ve Uğur Uzunok’a ait, dizinin yönetmen koltuğunda “Kurtlar Vadisi”, “Elveda Rumeli”, Behzat Ç., ve son olarak Star Tv'de yayınlanan 46 adındaki dizi projeleriyle tanıdığımız ödüllü yönetmen Serdar Akar oturacak. Başrollerinde; Bülent İnal, Özlem Conker, Selen Öztürk, Akın Akınözü, Ezgi Eyüboğlu,Hakan Boyav, Saygın Soysal, İbrahim Kendirci, Berkan Şan, Can Sipahi, Eren Hacısalihoğlu, Gözde Kaya, Bahadır Yenişehirlioğlu ve Ali Nuri Türkoğlu ve Umut Kurt’un yer aldığı dizide, figüranlarla birlikte 500 kişilik bölüm oyuncusu yer alacak.

Zaman zaman Yeşilçam’ın usta ve emektar oyuncuların da yer alacağı dizide 120 kişilik teknik ekip görev yapacak. İzmit'teki Seka Film Platosunda tamamen yenilenen, döneme uygun hale getirilen dev platoda gerçekleşen çekimler için Yıldız Sarayı'nın belirli mekânları da birebir inşa edildi. Dönemin diğer kahramanlarının da, kurgusal öğelerle yer alacağı dizide, İzmit Seka Film Platosu dışında, çeşitli tarihi mekânlar ile birlikte İstanbul'da Yıldız, Dolmabahçe ve Eyüp bölgeleri ile Yalova ve İzmit'te de dış çekimler yapılacak.

Dizinin kamera arkasında da yine dev bir kadro var. Görüntü Yönetmenliğini Filinta’nın muhteşem görüntülerine imza atan Sami Saydan üstlenirken, Uygulayıcı Yapımcılığını Özlem Taşpınar, Sanat Yönetmenliğini Yelkan İşkorkutan, Sanat Danışmanlığını Reza Hemmatirad, Kostüm Tasarımını Barış Karaca, Tarih Danışmanlığını Azmi Özcan, Konsept Danışmanlığını Selman Kayabaşı, Cast Direktörlüğünü Tuncay Altınoğlu, Kurgu Yönetmenliğini Kemalettin Osmanlı ve müziklerini Yıldıray Gürgen üstleniyor. Dizinin Post ve Mix’ini Üs Yapım üstlenirken, Efekt ve CGI’lara Digiflame imza atıyor.

Davetten ve dizinin ilk bölümünden özel kareler için tıklayınız!
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER