Sony Pictures hacklendi, Torrent çiçek açtı diyorlar?

Sony Pictures hacklendi, Torrent çiçek açtı diyorlar?
Geçtiğimiz yılın en önemli sektör skandalı Oscar’lı yönetmen Quentin Tarantino’nun The Hateful Eight filminin senaryosunun internete düşmesi olmuştu. Uzun zaman konuşulup tartışılan oyaldan sonra Tarantino senaryoyu rafa kaldırdığını açıkladı. Sanırım bu yılın çok konuşulan sektör skandalı da iddialara göre Sony Pictures'ın başına geldi.

The Huffington Post'un haberine göre Kuzey Kore’den yapıldığı tahmin edilen siber saldırı sonucu Sony’nin Brad Pitt ve Shia LeBouf gibi yıldızların yer aldığı Fury filmi internete düşerek, 888 bin kez indirildi. Salı günü Kuzey Kore’den yapıldığı tahmin edilen bir siber saldırı sonucu çalındığı açıklanan Fury’nin yanısıra gösterime çıkmamış olan ve Cameron Diaz’ın başrolünü oynadığı Annie ve Julianne Moore'un rol aldığı Still Alice adlı filmlerin de olduğu belirtildi.

Hacker değil Barış Muhafızı
Olayların önce Sony Pictures'ın arşivinin ele geçirilmesinin ve bilgisayarlarda aniden bir kuru kafa resminin görülmesi ile başladığı anlatılıyor. Kuru kafa resminin altında görülen "Hacked by #GOP ibaresi" ise, saldırının "Barış Muhafızları" adlı bir gruptan geldiğini rivayet ediliyor.

Saldırı ile ilgili araştırmalar son hızla sürerken bazı kuşlar bu işin Kuzey Koreli hacker’ların üstüne kalmasının sebebini sebebinin ise aslında henüz gösterime girmemiş olan The Interview adlı, bir başka film olduğu söyleniyor. Seth Rogen’in yönettiği filmin konusunun CIA’in Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’u öldürme planı olduğu ve 25 Aralık’ta gösterime girmesi planlanan filmin tanıtımlarının, bir süredir yayınlanmakta olduğuna dikkat çekiliyor.

Sony’nin Kaliforniya’da bulunan stüdyosundaki büyük arşivde yer alan film ve dizilere internet üzerinden yapılan saldırı sonucu, orijinal kopyaların ele geçirilip torrent sitelerinde dağıldığı da dedikodular arasında. Sizce?

The Interview Fragmanı

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER