Muhteşem Süleyman ile Selfie Çekinmek İsteyen?

Muhteşem Süleyman ile Selfie Çekinmek İsteyen?
Muhteşem Yüzyıl dizisinin 28 Kasım’da Uniq Müze’de açılan “Muhteşem Yüzyıl Teşhir-i İhtişam” sergisinin basın toplantısında İstanbul Exhibitions CEO’su Kemal Gürkaynak ve Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Balcı’nın yanı sıra dört yıl boyunca ekranlarda olan Muhteşem Yüzyıl dizisinde Kanunu Sultan Süleyman rolünü canlandıran Halit Ergenç de basın toplantısında soruları yanıtladı.

Dünyanın 55 ülkesinde 300 milyona yakın kişi tarafından takip edilen ve hem oyuncu kadrosuyla hem de dünya çapındaki prodüksiyonuyla bir fenomen haline gelen Muhteşem Yüzyıl’ın ihtişamı ileri teknoloji ile hazırlanan bir sergi ile teşhir edilecek. Ziyaretçiler, bir televizyon dizisi için ilk kez yapılan, daha önce Titanic, Star Wars ve Tutankhamon için düzenlenen ilgi çekici ve eşsiz bir gerçekçilik sunan tekniklerle bezenmiş sergide Muhteşem Yüzyıl’ın büyülü dünyasına adım atacak.

Bu kadar asık suratlı bir mumya olmayaydı, iyiydi

Muhteşem oyuncuların, muhteşem heykelleri
Sergide göze çarpan bir diğer detay ise oyuncuların silikon hiper-gerçekçi heykelleri. Heykeltraş Murat Daşkın tarafından tüm oyuncularla birebir ve özel çalışılarak hazırlanan kalıplar üzerinden yapılan heykeller, ziyaretçilerin yıllarca televizyondan izlediği karakterlere dokunmasını mümkün kılıyor. Heykeltraş Daşkın ve 12 kişilik ekibi, dünyada ilk kez olmak üzere, bu kadar kısa bir süre içerisinde 16 adet heykel yaptı. Kanuni Sultan Süleyman’ı canlandıran Halit Ergenç’in sakallarının zarar görmemesi için kalıp alma işlemi için 6 saat harcandı.

Halit Ergenç basın toplantsının akabinde basın mensuplarıyla birlikte serginin son halini ilk kez gezdi. Gezi süresince atmosferden çok etkilendiğini dile getiren Ergenç, hiper-gerçekçi heykelini de ilk kez basın mensuplarıyla birlikte gördü. Sergiden çok etkilendiğini dile getiren başarılı oyuncu, “Herhalde beni en çok bizim dizide oynayan arkadaşlar anlayabilir. Gerçekten çok tuhaf bir his... Kendimi o şekilde dışarıdan ilk defa gördüm. İçimde inanılmaz şeyler oldu, bunları tarif etmek zor diye konuştu.

Fark göremiyoruz, ya siz?

Halit Ergenç’in canlandırdığı Kanuni Sultan Süleyman’ın yaşlanmış halinin hiper-gerçekçi heykeliyle basın mensuplarına poz verdi. Kanuni Sultan Süleyman’ın sergide ayrıca genç halinin de heykeli yer alacak.

Yalçın Balcı, Halit Ergenç ve Kemal Gürkaynak

Türkiye’de böyle bir sergi ilk kez yapılıyor…
Muhteşem Yüzyıl’ın yapımcısı Timur Savcı ile Istanbul Exhibitions CEO’su Kemal Gürkaynak ve Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Balcı’nın işbirliği ile başlayan bu süreç 14 ay süren büyük bir çalışma ile tamamlandı.

İstanbul’un yeni kültür sanat merkezi UNIQ İstanbul’da gerçekleşecek olan sergi, arkasında büyük bir emek ve iki büyük tecrübe ile yola çıkıyor. On farklı imalat disiplininde 4.800 adam/gün emek harcanarak oluşturulan serginin planlama ve gerçekleştirme süreci 1,5 yıl sürdü. Tüm heykel ve teşhir mankenler için 850 adet aksesuar ve mücevher 5 ay gibi bir sürede üretildi. Sergi dekorlarının inşasında 14 ton demir profil, 2,350 tabaka sunta ve kaplama malzemesi ile 24 metreküp çeşitli masif ağaç kullanıldı.

14 aylık yeni bir çalışma ile hazırlanan Teşhir-i İhtişam sergisinde dizinin geçtiği mekanlar 20 ana galeride yeniden tasarlandı. Serginin İstanbul’daki ilk yolculuğu 8.000.000 TL bütçe ile gerçekleşirken; önümüzdeki dönemde sergi Arap ülkeleri, Eski Doğu Bloku ülkeleri ve Rusya’yı da gezecek.
 
Halit Ergenç'in selfie keyfi

TEŞHİR-İ İHTİŞAM SERGİSİNDE ZİYARETÇİLERİ NELER BEKLİYOR?
Hürrem Sultan’ı İstanbul’u getiren tekne için Russel Crowe’in başrolde oynadığı Master and Commander filminde kullanılan ses ve görüntü teknolojisi kullanıldı.

Ziyaretçi, dizinin tüm mekanlarının yeniden yaratılmış halinin içinde gezebilecek.

Karakterlerin özel bir teknikle üretilen silikon ve hiper-gerçekçi heykelleri görebilecek, bazı alanlarda fotoğraf çektirebilecek.
Yüzlerce aksesuar ve mücevheri yakından inceleme imkanı olacak.

Ziyaretçi Muhteşem Yüzyıl sergisinden ayrıldığında, hiper-gerçekçi ögeler ve ileri teknoloji ile hazırlanan bölümler sayesinde Muhteşem Yüzyıl dizisinin anlattığı dönemin içinden geçmiş, adeta ona tanıklık edip onun bir parçası olmuş olacak.
 
Sergi 28 Kasım'da açıldı.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER