Muhteşem Sergi'de ziyaretçiler Hürrem ve Süleyman’ı canlandırabilecek

Muhteşem Sergi'de ziyaretçiler Hürrem ve Süleyman’ı canlandırabilecek
ALANINDA BİR İLK OLAN SERGİ İÇİN İKİ DEV ŞİRKET EL SIKIŞTI
 
MUHTEŞEM YÜZYIL’IN SANAT VE TARİH YOLCULUĞU TIMS PRODUCTIONS VE İSTANBUL EXHIBITIONS İŞBİRLİĞİYLE SERGİLENECEK.

Türkiye’nin yanı sıra dünyanın 55 ülkesinde 300 milyona yakın kişinin ilgiyle izlediği, yayınlandığı dört sezon boyunca hikayesiyle olduğu kadar anlattığı dönemin kıyafetleri, mücevherleri ve mekanlarından yarattığı dünya ile de dikkatleri çeken Muhteşem Yüzyıl, şimdi de “Muhteşem Yüzyıl: Teşhir-i İhtişam” sergisi ile, ilgi çekici ve son teknoloji uygulamalarıyla ziyaretçilerine eşsiz bir gerçekçilik sunan tarih yolculuğuna 28 Kasım'da çıkıyor.

 

Titanic, Star Wars ve Tutankhamon’dan sonra ilk kez bir Türk yapımı
Muhteşem Yüzyıl, İstanbul Exhibitions tarafından Maslak’ta yeni açılan Uniq Müze de düzenlenen Teşhir-i İhtişam sergisi ile sanat ve tarih dünyasına yeni bir soluk getirmeye hazırlanıyor. Hazırlığı yaklaşık 14 ay süren ve 2.600 m2 büyüklüğünde yeni açılacak Uniq Müze’de kurulan Teşhir-i İhtişam sergisi, 20 ana galeride Osmanlı’nın muhteşem dönemini bir araya getirdi.
 
Muhteşem Yüzyıl için düzenlenen Teşhir-i İhtişam sergisi, Türkiye’den çıkıp dünyayı gezecek olan ilk dizi konulu sergi olacak. Yatırım ve içeriğindeki yaratıcı teknoloji kullanımları Teşhir-i İhtişam sergisi Titanic, Star Wars Identities ve Tutankhamon için düzenlenen uluslararası ve müze kalitesindeki sergilerle aynı kategoride değerlendiriliyor.
 
Dizinin yapımcısı Timur Savcı bu sergide 4,5 yıldır büyük bir emekle Muhteşem Yüzyıl dünyasını yaratan sanat yönetmenlerini, kostüm tasarımcılarını yeniden bir araya topladıklarını belirtirken, “Muhteşem Yüzyıl, dizi endüstrisine sanat ve tarihi bir araya getiren yeni bir boyut kazandırdı. Teşhir-i İhtişam sergisi ile günümüzün en ileri teknolojilerini tarihin bu kez sanat ile canlanmasına öncülük edecek şekilde kullandık. Bu serginin ziyaretçileri her adımlarında Muhteşem Dünyası’nı yeniden keşfedecekler. Her yaştan ziyaretçi için eşsiz bir deneyim olacağına inanıyoruz” dedi.

 

İki büyük tecrübeden büyük yatırım
Muhteşem Yüzyıl’ın yapımcısı Timur Savcı ve Istanbul Exhibitions CEO’su Kemal Gürkaynak, gerçekleşen sergiyi, bir ilk olarak görülüyor. Sergiyi düzenleyen İstanbul Exhibitions CEO’su Kemal Gürkaynak projenin İstanbul’da başladıktan sonra Arap ülkelerini, Eski Doğu Bloku ülkelerini ve Rusya’yı da gezeceğini söyledi. Proje için TIMS Productions’ın ve İstanbul Exhibitions’ın büyük tecrübelerinin birleştiğini anlatan Kemal Gürkaynak sergide dünyanın en ileri teknolojilerinin kullanıldığını da vurguladı.
 
14 aylık yeni bir çalışma ile 5 hazırlanan Teşhir-i İhtişam sergisinde dizinin geçtiği mekanlar 20 ana galeride yeniden tasarlandı. Serginin İstanbul’daki ilk yolculuğu 8.000.000 TL bütçe ile gerçekleşirken; önümüzdeki dönemde sergi Arap ülkeleri, Eski Doğu Bloku ülkeleri ve Rusya’yı da gezecek.
 
Ziyaretçiler Hürrem ve Sultan Süleyman’ı canlandırabilecek
Muhteşem Yüzyıl sergisini ziyaret edenler özel olarak hazırlanan teknoloji odalarında Hürrem Sultan ve Kanuni Sultan Süleyman’ı canlandırabilecekler. Bununla birlikte sergide yer alan bir başka simülasyonda ziyaretçiler Hürrem Sultan’ı Ukrayna’dan getiren gemiye binip, Harem’in odalarına kadar uzanan bir yolculuğa katılacaklar.
 
Muhteşem Yüzyıl için hazırlanan Teşhir-i İhtişam sergisi 2.600 m2 üzerinde Topkapı Sarayı dokusundan ilham alınarak tasarlandı ve 4 ayda montajı tamamlandı.


 
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER