Bangladeş'te yabancı dizi isyanı

Bangladeş'te yabancı dizi isyanı
Uluslararası haber ajansı Agence France-Press (AFP), Bangladeşli oyuncu ve yönetmenlerin, ülkede Kasım 2015'ten beri yayımlanan "Sultan Süleyman" adlı televizyon dizisi nedeniyle tepkili olduğunu bildirdi. Dünyada 55'i aşkın ülkede izlenen TİMS Yapımı dönem draması "Muhteşem Yüzyıl", Bangladeş'te "Sultan Süleyman" adıyla ve dublajlı olarak yayınlanıyor. Yayına girdiği günden beri büyük ilgi gören Sultan Süleyman sayesinde başka yabancı dizilerin de Bangladeş televizyonlarında yayımlanmaya başladığı ve Prime Time'a taşınan yabancı yapımlar yüzünden izlenme oranları düşen yerli dizilerin yayından kaldırılmaya ya da saatlerinin değişmeye başladığı söyleniyor.

AFP'nin haberine göre, Bangladeş dizi sektöründeki yetkililer, yabancı yapımların aşırı ilgi görmesi yerel sektörün maddi kayıplara uğramasına sebep olduğundan şikayetçiler ve ülkedeki pek çok aktörün yüzbinlerce dolarlık işler kaybettiklerini, bazı stüdyoların da kapanmak zorunda kaldığını belirtti.

Bangladeşli Yönetmenler Derneği başkanı Gazi Rakayet, AFP'ye yaptığı açıklamada, "Her şey Sultan Süleyman'la başladı. Bu diziler binlerce aktör ve set ebinin çalıştığı sektörümüzü olumsuz etkiledi. Stüdyoların çoğu işsizlikten kapandı. En üst düzey aktörler bile gelirlerinin yarısını kaybetti" dedi. Rakayet, oyuncuların yıllık kaybının yaklaşık 8 milyon dolar olduğunun tahmin edildiğini de sözlerine ekledi.

Bangladeş hükümeti, oyuncu ve yönetmenlerin çağrısına henüz yanıt vermedi ancak ülkedeki eleştirmenler, yerli yapımların tercih edilmeme sebebinin yabancı yapımlara bağlı olmadığını, yerli yapımların senaryoları zayıf olduğu için izleyicilerin yabancı dizilere yöneldiğini belirttiler ve sanatçıların yasak isteğini haksız bulduklarını belirttiler.

Yabancı dizilere tepki gösterenlerin bir diğer gerekçesi ise özellikle de Sultan Süleyman'daki harem sahnelerinin ailevi değerlere zarar verdiğini savunmaları. TV Profesyonelleri Derneği Federasyonu'nun başkanlığını yapan oyuncu Mamunur Raşid, AFP'ye konuştu ve yabancı dizilerin ülkesinde bazı sosyal sorunlara da yol açtığını hatta yabancı dizilerde sunulan yaşam tarzı nedeniyle boşanma oranlarının arttığını öne sürdü.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER